asseco Aimtec murr

Autobusy v Trutnově jezdí pouze na alternativní pohon

Trutnovská městská hromadná doprava má od února vozový park složený pouze ze čtyř elektrobusů a tří autobusů na CNG, kterými nahradila dieselovou techniku. Projekt má přispět ke zlepšení životního prostředí.

 

Zavádění nových technologií Skupinou ČEZ dosud v regionu reprezentoval především projekt Smart Regionu Vrchlabí a podpora individuální elektromobility výstavbou sítě dobíjecích stanic. „Z Trutnova se dnešním dnem stává naprostý unikát v rámci celé České republiky, co se ekologizace a modernizace městské hromadné dopravy týče. Nová flotila autobusů je oproti klasickým vozům mnohem šetrnější k přírodě, což naši občané přivítají,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

O celkově 7 ekologických autobusů, z toho 4 elektrické značky Škoda 26BB, rozšiřuje Trutnov vozový park své městské dopravy. Dobíjení elektrobusů zajistí jedna rychlodobíjecí stanice ABB o výkonu 150 kW dodaná společností ČEZ ESCO a čtveřice normálních dobíjecích stanic Škoda. Aktivitu umožní čerpání dotačního titulu EU. Energii pro provoz dobíjecího areálu pro elektrobusy dodá Elektrárna Poříčí ze Skupiny ČEZ, která ročně vyrobí více než 200 milionů kWh ekologické elektřiny z čisté biomasy.

„Elektrobusy s dojezdem 200 km a denním nájezdem převyšujícím 300 km jsme vybírali zejména s ohledem na místní členitý terén a obtížné zimní podmínky. Při brzdění nebo jízdě z kopce vozidlo rekuperuje a zpětně se dobíjí. Na sněhu zlepšuje jízdní vlastnosti zatížení zadní nápravy těžkými bateriemi,“ říká Jindřich Poláček, předseda představenstva Arriva Východní Čechy.

Připojení dobíjecích stanic, dodávku rozvodů a další navazující služby zajišťuje společnost ČEZ ESCO. Vedle rozvodů pro kompletní pětici dobíjecích stanic zajišťují jejich servis a provozování po dobu pěti let, včetně služby ´Next business day´, tedy zprovoznění stanice v co nejkratším čase, pokud by došlo k poruše. Firma bude také provádět sběrem naměřených dat a vyhodnocování provozu celého systému.

Unikátem celého řešení je první tuzemská instalace rychlodobíjecí stanice ABB umožňující nabíjení o výkonu až 150 kW. Tato stanice je schopná doplnit většinu kapacity baterií elektrobusu za několik desítek minut. Navíc je doplněna rozsáhlou řadou prvků v oblasti konektivity, včetně dálkového monitorování, řízení, diagnostiky a aktualizace softwaru. Tyto pokročilé služby ABB Ability poskytují zákazníkům významnou znalost procesu nabíjení a umožňují vysokou provozuschopnost a rychlou reakci v případě problému. „Nejmodernější nabíjecí stanice ABB má významné přínosy pro provozovatele veřejné dopravy v Trutnově i v dalších městech, která hodlají zavést ekologickou veřejnou dopravu. O nabíjecí technologii založenou na mezinárodních normách projevilo zájem již několik měst v Česku. Na přání může ABB nabídnout krátkodobý pilotní projekt. V jeho rámci si zákazníci vyzkouší nabíjecí zařízení na konkrétní dopravní lince, a na základě tohoto zkušebního provozu pak vyhodnotí technické i společenské přínosy řešení ABB. Jsme přesvědčení, že naše technologie významně přispějí k lepšímu životu obyvatel měst,“ uvedla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB ČR.

 
Publikováno: 8. 2. 2019 | Počet přečtení: 865