asseco Aimtec murr

Experiment MARS 500 je u konce – ze simulovaného kosmického letu se vrátili i Češi

Po 520 dnů dlouhém pobytu v izolovaném prostředí se vrátili do reálného světa účastníci unikátního experimentu „Mars 500“. Smíšená posádka simulátoru kosmické lodi úspěšně ukončila 4. listopadu 2011 poslední fázi mezinárodního výzkumného experimentu simulujícího let na Mars s lidskou posádkou. Experimentu se účastnily i tři české projekty včetně nasazení unikátní české vědecké metody – Sociomapování.   

 

Experiment MARS 500 začal 3. června 2010 a jeho cílem bylo sledování vlivu extrémních podmínek na psychiku a zdraví izolované posádky po dobu, kterou by představovala cesta k rudé planetě. Hlavní organizátoři projektu – Evropská kosmická agentura a Ruská akademie věd – vyzvali k účasti na projektu také společnost QED GROUP, která měla za úkol pomocí své unikátní metody Sociomapování sledovat vývoj vzájemné komunikace a spolupráce posádky, předvídat možné problémy a konflikty a intervenovat dříve, než nastanou.      
„Sociomapování umožňuje převést informace o komunikaci mezi lidmi do prostorové podoby, což pomáhá zorientovat se v tom, kdo má k sobě blíž a kdo dál. Rovněž nám pomáhá zachytit neustálé proměny takovýchto vztahů,“ říká autor metody, matematik a psycholog Radvan Bahbouh. „Při tomto experimentu totiž nešlo o simulaci fyzikálních podmínek letu, ale o simulaci součinnosti posádky při plnění úkolů, které ji budou při letu čekat a o vliv dlouhodobé izolace na kvalitu spolupráce a komunikace“, dodává.
V obou fázích experimentu (105 denní a 520 denní), kde byla metoda Sociomapování uplatněna, byly zaznamenány specifické vzory komunikace signalizující například počáteční vylaďování komunikace na začátku letu, pokles komunikace v rámci kritických okamžiků letu (např. přistání na Marsu) i vliv národnosti členů posádky na charakter vzájemné komunikace. „Podrobnější závěry našich výzkumů zveřejníme z etických i praktických důvodů až s určitým časovým odstupem,“ přislíbil odborný garant a vedoucí projektu Jaroslav Sýkora. Už nyní je ale jisté, že se i přes mírné kolísání kvality komunikace podařilo udržet posádku akceschopnou a vyvarovat se konfliktům, kvůli kterým by bylo nutné experiment ukončit.   

Pokusné středisko NEK (Nazemnyj experimentalnyj komplex) u Moskvy bylo po dobu téměř roku a půl „kosmickým domovem“ pro šestičlennou mezinárodní skupinu testující lidskou psychiku v podmínkách dlouhodobého kosmického letu

 

 

 
Publikováno: 13. 11. 2011 | Počet přečtení: 2125