rossleor asseco murr

Skladování elektřiny v plynové infrastruktuře

Navzdory obecnému předpokladu, že hlavní roli ve skladování elektrické energie bude hrát akumulace v bateriích, se německé firmy Amprion a Open Grid Europe rozhodli pro plynovou alternativu.

 
Provozovatel přenosové soustavy Amprion a provozovatel plynárenské přepravní soustavy Open Grid Europe chtějí postavit elektrárnu o výkonu 100 MW, která bude schopna převádět produkci obnovitelné energie na vodík. Zařízení „Hybridge" by používalo elektrolýzu k rozdělení vody na kyslík a vodík, následně by bylo schopno využívat existující rozvody zemního plynu k přepravě vodíku koncovým uživatelům. Projekt nazvaný Power to Gas (P2G) by za předpokladu realizace (při uvažovaných investičních nákladech ca 150 mil. eur) byl co do instalovaného výkonu největším systémem svého druhu. „Pokud bychom nyní získali pro projekt podporu politiků, lze jeho spuštění očekávat v roce 2023,” řekl technický ředitel společnosti Amprion Klaus Kleinekorte.

O projekt se zajímají i další provozovatelé přepravních a přenosových soustav, firmy TenneT, Gasunie a Thyssengas. Jejich studie dochází k stejnému závěru jako výše zmíněný projekt. Podle jejich názoru mohu obě soustavy efektivně spolupracovat tím, že pomocí systému P2G bude přebytečná elektřina skladována v plynárenské soustavě, což by umožnilo v zásobnících lépe zvládat nejen sezónní nevyrovnanost, ale i krátkodobé výkyvy. Oba provozovatelé ale dodávají, že je nutná především spolupráce s průmyslem a politickými představiteli, aby se pro další rozvoj technologie P2G vytvořil regulatorní rámec, který bude upravovat její fungování v síti.
 
Publikováno: 22. 3. 2019 | Počet přečtení: 760