rossleor asseco murr

Světový den zubního zdraví ve znamení prevence

Dne 20. března byl Světový den zubního zdraví a stomatologové po celém světě nabádají k prevenci. Podle stomatologa Alexandera Schilla je totiž naprostá většina problémů s chrupem způsobena zanedbáním preventivní péče. Velká část populace nezná zásady správné péče o zuby a z neznalosti často volí nekvalitní služby.

 

Nejčastějším důvodem k návštěvě zubaře je pro řadu lidí až bolest. Přitom by vhodná preventivní péče a časné odhalení problému mohlo bolesti zcela předejít. „Zanedbání prevence a pravidelné dentální hygieny má nejednou za následek problém vyžadující radikální řešení. Pacienti pak asociují návštěvy zubaře se zbytečně negativními pocity ze zákroků, ke kterým by při včasném podchycení vůbec nemuselo dojít,“ říká Alexander Schill, stomatolog a primář Schill Dental Clinic v Bratislavě, Žilině a v Praze.

„Aby se zuby nekazily, je třeba se o ně starat. My můžeme garantovat kvalitu naší práce a materiálů, které používáme. Nezaručíme se však za přístup ke zdraví a prevenci někoho jiného. Do hlavy mu nevidíme," vysvětluje MUDr. Alexander Schill.

„Záruční list" na zuby

Lékaři v Schill Dental Clinic jsou odborníky ve svém řemesle, navíc disponují nejmodernějšími technologiemi, které jim usnadňují práci a pacientům šetří čas, peníze a hlavně bolest. Lidé chodí nejčastěji k zubaři tehdy, když mají akutní problém nebo plánují větší zákrok. „Nejen v těchto případech u nás pomáháme rychle, bezbolestně a samozřejmě profesionálně. Za naší 5letou zárukou stojí především přesná a rychlá diagnostika problému pomocí špičkových přístrojů, kvalitní materiály, které používáme pro plomby, korunky nebo implantáty a vysoká odbornost provedení samotného zákroku. Bez obav k této garanci dávám své jméno," dodává Alexander Schill. Pokud pacient špatně snáší i malou bolest, nebo si to případ zkrátka vyžaduje, je využita lokální či úplná anestezie, což nebývá všude samozřejmostí.

Pětiletá záruka v kostce: Lékaři Schill Dental Clinic garantují kvalitu své práce a použitých materiálů. Ze strany pacienta potřebují jen to, aby si na sebe našel čas, 2krát ročně kliniku navštívil a absolvoval preventivní prohlídku a dentální hygienu.

Hodnotu zdraví máme na vrcholu, ale reálně ji podceňujeme

Při koupi auta s přesností na koruny víme, kolik stojí doplňková výbava, při dovolené trváme na výhledu na moře a rádi si ho připlatíme, při návštěvě zubaře se ale nejčastěji spokojíme se suchým konstatováním, že je drahý. „Investice do zdraví je klíčová. Pokud jsme zdraví, dokážeme vydělat na to, co potřebujeme, i na zbytečnosti. Podstatné je umět rozlišit kvalitu výkonu i přístupu, přidanou hodnotu v podobě servisu pro pacienty, vybrat si řešení, které je léty ověřené, řešení se zárukou dobře udělané práce. U nás na termín nečekáte měsíc, všechna vyšetření včetně RTG a CT dostanete na jednom místě, zlomený zub je opět jako nový za pár hodin... Toto skutečně můžeme zaručit, protože známe své možnosti i potřeby pacientů," konstatuje primář Schill Dental Clinic.

Abeceda prevence

Máte doma správnou "výbavu" pro zubní hygienu? MUDr. Alexander Schill doporučuje:

- Kvalitní zubní kartáček - zaměřte se na „tvrdost" štětin, doporučuji jednosvazkový malý kartáček, tedy s jedním širokým trsem štětin, který se dostane i na méně dostupná místa. Obvykle se používají kartáčky, které mají desítky tenčích trsů.

- Zubní nit

- Kartáčky na čištění mezizubních prostor

- Zubní pastu - podle potřeby, oblíbenosti

- Škrabku na povlak jazyka

„Součástí dentální hygieny u nás je samozřejmě poučení o čištění zubů a názorná instruktáž, jak používat jednotlivé nástroje. Pacient si vše může sám vyzkoušet a pomůcky od nás dostane v balíčku, aby je měl k dispozici i doma. Správná a pravidelná dentální hygiena je opravdu základ zdravých zubů.“ Jak často absolvovat dentální hygienu? Je to individuální, určitě však minimálně jednou za rok.

Jak na zubní kámen?

Řekněme si, kde má tento problém základ. Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku – na zbytkách potravy, pokud se neodstraní (správně nevyčistí), se vlivem slinných žláz vysrážejí minerály, a tak vznikne tvrdý povlak – zubní kámen. Je možné jej efektivně odstranit již zmiňovanou profesionální dentální hygienou.

Pokud je zubního kamene hodně, nejdříve se odstraní hrubé nánosy ultrazvukem a následně se zuby dočistí ručně kyretami, oškrábou a ohladí se všechny zbytky kamene. Pokud jsou na zubech pigmenty, odstraní se pískováním, pak se kartáčky a pastou vyleští a povrch zubu se nafluoriduje.

Jak nás může chirurg zbavit strachu ze zákroku? Koukněte se na video: Zde
 

 
Publikováno: 26. 3. 2019 | Počet přečtení: 953