rossleor asseco murr

Wings of Future motivuje středoškoláky k zájmu o letectví

Udržet tzv. walkalong glider, tedy papírovou vlaštovku, v letu a proběhnout s ní vytyčenou dráhu – i to byl jeden z úkolů pro 13 středoškolských týmů ve finále moravského kola soutěže Wings of Future, které se konalo 29. března na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně.

 

Do finále soutěže, kterou pořádal Svaz českého leteckého průmyslu ve spolupráci s VUT a ČVUT, se dostalo 34 studentů rozdělených do 13 týmů. „Prvním úkolem týmů bylo zdolat dráhu se třemi otočkami o 180 stupních s jednou předávkou glideru. Otočka i předávka byla velkým testem dovedností všech závodníků. Studenti měli příležitost vyzkoušet si fungování efektu svahového létání. Glider udržuje v letu stoupavý proud vytvářený deskou,“ uvedl koordinátor soutěže z Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT Pavel Zikmund. Právě tuto disciplínu ovládli studenti Gymnázia Břeclav, kteří trasu zdolali za 16,25 sekund.

Ačkoliv vypadá létání s gliderem jako snadné, opak je pravdou. Potvrzují to i studenti Biskupského gymnázia v Brně Štěpán Pikna a Michael Foltýn. „Na začátku to pro nás byla hlavně legrace, ale začalo nás to opravdu bavit. Během příprav jsme testovali papíry různých vlastností a skládali glidery rozdílných tvarů,“ popsal Štěpán Pikna. Jeho spolužák Michael Foltýn dodal: „Využívali jsme znalosti fyziky týkající se velikosti plochy křídel nebo váhy glideru, vše ovlivňovalo rychlost letu nebo ovladatelnost glideru. Trénovali jsme i na chodbách školy, takže přípravy si užili také naši spolužáci.“ Technika oba maturanty zajímá a už jsou rozhodnutí, že nastoupí k dalšímu studiu právě na Fakultu strojního inženýrství VUT.

Druhou soutěžní disciplínou bylo dosáhnout co největšího doletu glideru. Největší vzdálenost 15,35 m urazil glider studentského týmu wingleti z SŠPU Opava.

Kromě toho musel každý tým vytvořit svoji vizi toho, jak se bude lišit letectví v roce 2040 od toho současného. „Největší shoda mezi týmy panovala ve snižování emisí letadel. Většina vidí budoucnost v postupném přechodu na elektrický pohon, nebo pohon na vodík, případně rozšíření hybridních motorů,“ popsal studentské nápady koordinátor Pavel Zikmund.

Nejvíce bodů vybojovali v soutěži Břeclavští stíhači, kteří si kromě věcných cen odnesli finanční odměnu 12 000 Kč. Navíc jsou díky svému vítězství přijati na Fakultu strojního inženýrství VUT bez nutnosti skládat přijímací zkoušky. Cílem soutěže je popularizovat letectví a motivovat středoškoláky ke studiu na technických vysokých školách.

 
Publikováno: 1. 4. 2019 | Počet přečtení: 914