rossleor asseco murr

Nejdelší most na světě

Pro stavbu 55 km dlouhého přemostění delty Perlové řeky, která se proměnila v živou dopravní tepnu propojující celkem jedenáct významných měst, dodala společnost ABB nejmodernější technologie. Dopravní spojení mezi čínskou pevninou, Macaem a Hongkongem se tak namísto tříhodinové cesty zkrátí na pouhou půlhodinu.

 

Tento pozoruhodný výdobytek stavebního inženýrství a designu kopírující krajinu zálivu je kombinací mostu a podmořského tunelu, jenž se rozpíná nad vodami kanálu Lingdingyang v ústí Perlové řeky. Nevznikl by však bez přispění inovativních řešení otestovaných společností ABB.

Most oficiálně otevřený v říjnu 2018 výrazně zkracuje dopravní spojení mezi čínskou pevninou, Macaem a Hongkongem – namísto tříhodinové cesty zabere spojení pouhou půlhodinu. Kříženec mostu a tunelu umožňuje, aby konstrukce a provoz silnice neohrožovaly letecký provoz nedalekého letiště Hongkong International Airport. 6,7 kilometru dlouhý tunel také umožňuje plynulou lodní dopravu v lingdingyangském kanálu, který je jednou z nejrušnějších vodních obchodních cest na světě.

Budování tunelové části stavby, která protíná záliv až 48 metrů pod hladinou moře, znamenala pro konstruktéry mnoho provozních výzev. Tou nejzásadnější byla instalace systému vzduchotechniky, která zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu do tunelu plného exhalací z vozidel. Sady masivních výkonných ventilátorů zavěšených u stropu tunelu pomáhají cirkulaci čerstvého vzduchu.

Inspirace ve Švýcarských Alpách

Vývoj výkonného ventilačního systému ve ztížených podmínkách ležel na bedrech expertů z firmy ABB. Know-how a zkušenosti společnosti použité při konstrukci 57 km dlouhého Gotthardského tunelu ve Švýcarských Alpách sloužily také jako výchozí bod čínského projektu. Zkušenosti získané vývojem, instalací a testování Gotthardských systémů umožnily ABB navrhnout projekt založený na efektivním a maximálně spolehlivém řešení.

Produkty od ABB použité ve ventilačním systému tunelu obsahují technologii, která zaručuje 100krát rychlejší vypínací čas než běžně používané komponenty. Jejich výhodou jsou především minimální počet poruch, nízká spotřeba energie a riziko mechanického opotřebení a garantovaná prodloužená životnost. Spolehlivé a kompaktní systémy od ABB (přepínače, zásobníky, startéry) jsou také nainstalovány v monitorovacích zařízeních kontroly ovzduší a vodních systémů technických budov.

Elektrická zátěž systému ovlivněná specifickým provozem tohoto zařízení, vyžadovala další propočty, které ABB vyřešila instalací kondenzátorů v podvodních stanicích na obou koncích tunelu. Ty zlepšují výkonnost a zajišťují spolehlivý přenos proudu a aktualizaci nastavení.

Součástí zakázky od ABB pro tento světový projekt bylo také spektrum středně a slaboproudých transformátorů elektřiny a dalších systémů a služeb. Mezi ty patří plynem izolované rozvaděče, zařízení pro kontrolu oblastí komunikace, elektrické bezpečnosti a stavební automatizace. Produkty ABB pomáhají v různých oblastech projektu dosáhnout spolehlivého monitoringu elektřiny a energetického managementu. Přitom je stále prioritou jejich výkonnost, spolehlivý provoz, a dodržení přísných environmentálních nároků a nízkých nákladů na údržbu.

 
Publikováno: 18. 4. 2019 | Počet přečtení: 699