asseco Aimtec murr

Unikátní metoda čistění vody „made in Morava“

Výzkumné týmy vedené Radkem Zbořilem z Centra výzkumu nanomateriálů UP a Olegem Lysytchukem ze společnosti H+A Eco CZ působící ve Vědeckotechnickém parku na olomoucké Univerzitě Palackého (VTP UP) vyvinuly světově unikátní systém na čištění odpadních vod, který využívá nanotechnologie.  

 

Zařízení chráněné řadou patentů, je založeno na působení nanočástic železa. Díky nim lze z vody odstranit i takové látky, které se dosud tradičními metodami nedařilo zlikvidovat a byly považovány za neodbouratelné. Na základě komplexních testů získalo Stavební technické osvědčení, které potvrzuje jeho vysokou účinnost při odstranění téměř 60 druhů nebezpečných látek, včetně řady vysoce toxických substancí jako arsen, chlorované uhlovodíky, pesticidy a insekticidy, chrom, rtuť, radioaktivní uran, těžké kovy, ale i fosforečnany a dusičnany.
Vývoj nové patentované technologie trval zhruba 5 let. Princip technologie je založen na kontaktu znečištěné vody a nanočástic železa o rozměru 40 až 100 nm ve speciálním reaktoru, který svým konstrukčním řešením dovoluje aplikaci nanoželeza při čištění podzemních vod, odpadních průmyslových vod, ale také znečištěných povrchových a pitných vod. Na rozdíl od konkurenčních světových firem má podle tvůrců systému český výrobce zabezpečenou takřka neomezenou dodávku materiálu, který umožňuje odstranění obrovské škály organických i anorganických látek z vody. „Máme obrovskou výhodu, neboť naši konkurenti neumí nanoželezo vyrábět ve velkém množství, které je pro průmyslové aplikace potřebné,“ uvedl Radek Zbořil.
Nová technologie má kromě nižší pořizovací ceny a menších nákladů na provoz i řadu dalších předností, zejména rozměry zařízení, které nevyžaduje velké sedimentační nádrže jako klasické čistírny odpadních vod - celé se vejde do několika m2. Velkou výhodou technologie je i to, že zařízení je univerzálně použitelné v jakékoliv etapě čisticího procesu (v závislosti na typu a koncentraci kontaminujících látek) a odpadním produktem transformace nanoželeza je netoxický oxid železnato-železitý, který lze navíc díky specifickým magnetickým vlastnostem snadno separovat a použít pro další recyklaci.

 

 

 
Publikováno: 9. 12. 2011 | Počet přečtení: 1895