rossleor asseco murr

Kouzelný „plášť neviditelnosti“ pro tanky

Kamuflážní systémy, které by umožnily učinit bojové jednotky neviditelné pro nepřítele jsou snem armád odjakživa, a na projektech tohoto typu intenzivně pracují různá výzkumná střediska. Nyní se však už o značný krok přiblížili realitě.  

 

Britská zbrojovka BAE Systems vyvinula pozoruhodný systém pro maskování tanků a bojových vozidel. Nový systém pracuje v tepelném rozsahu vln, a na rozdíl od jiných vyvíjených technologií se nesnaží bojový stroj úplně zneviditelnit, ale skrýt ho v daném terénu, a v případě potřeby vytváří iluzi jiného objektu. „Plášť neviditelnosti“ tvoří soustava speciálních 6úhelníkových elektronicky řízených destiček, pokrývajících povrch tanku, které na povel řídící jednotky dokáží měnit svou tepelnou charakteristiku. Boční kamery snímají parametry prostředí a nastavuji vhodné zobrazení promítané na tento infračervený displej. To podle tvůrců systému umožňuje oklamat oči a zařízení pozorovatele tak, že bojové monstrum vypadá v infračerveném spektru jako osobní automobil, nebo že i pohybující se tank splývá s okolním prostředím. Technologie označovaná jako adaptivní kamufláž měla oficiální premiéru na zářijovém londýnském veletrhu obranné techniky DSEi 2011. Jak pracuje je možné zhlédnout např. na http://defense-update.com/20110905_bae-adaptiv_camouflage.html.
Pozoruhodný systém je dokonce schopen simulovat zdání, že jde o velký balvan, nebo krávu apod., či jiný objekt, který snižuje riziko, že na sebe upoutá nepřátelskou palbu. Vývojáři nyní pracují na „knihovně“ infračervených obrazů, které bude možné promítat na bok tanku.
Na podobném řešení pracuje i izraelská firma Eltics, která pod označením Black Fox nabízí systém „neviditelného brnění“, který dokáže měnit teplotní charakteristiky různých bojových vozidel či vrtulníků, a učinit je „neviditelnými“ pro infračervené detektory, případně simulovat charakteristiky jiných zařízení, než jakými ve skutečnosti jsou.
 

 

 
Publikováno: 9. 12. 2011 | Počet přečtení: 2286