Satelity zajistí 5G internet pro všechny
Cenově dostupný vysokorychlostní internet kdekoli na světě, to je cílem společností Atos a OneWeb. Úspěšné vyslání šesti družic z kosmického centra ve Francouzské Guyaně do vesmíru, které proběhlo letos v únoru, bylo zatím jen prvním krokem. Zařízení Assembly, Integration and Testing (AIT) od firmy Atos totiž umožňuje vůbec poprvé masovou výrobu satelitů.
Satelity budou malé jako lednice
Atos vyvinul zařízení EGSE, které umožňuje testovat satelity ještě před vysláním na oběžnou dráhu. Zkoušky prováděné na zemi pomáhají odhalit případné problémy a zjistit, zda byly naplněny všechny požadavky na provoz zařízení ve vesmíru. Pokud by některá ze součástek byla vadná, systém to včas odhalí. Díky tomu není strategický ani finanční dopad případných závad tak dramatický.
Dodáním 80 systémů EGSE pro výrobní linky v Toulouse a na Floridě se společnost Atos stala největším a hlavním dodavatelem zařízení EGSE pro společnost Airbus OneWeb Satellites. Přitom toto zařízení nebylo dosud masově vyráběno.
Optimální výkon díky sadě testovacích systémů
Aby bylo možné vyrábět satelity ve velkém, optimalizoval Atos svou přední produktovou řadu testovacích zdrojů napájení „ProUST univerSAS“. Jednotka musí být kompaktní, a přesto vysoce výkonná. Díky nevídané úrovni hustoty energie dokáže převést 8x více energie než dosud používané systémy. Unikátní je také v tom, že tento jediný přístroj nahrazuje mnoho typů testovacích zařízení, která by jinak bylo nutné použít.
Díky snižování nákladů vstupuje vesmírný průmysl do nové éry, kdy satelity mohou vyrábět a využívat i soukromé subjekty. Při vývoji systémů proto Atos věnoval zvýšenou pozornost zlepšování celkových nákladů na vlastnictví (TCO) – a to prostřednictvím kompaktní konstrukce, zjednodušeného servisu a zvýšené dostupnosti. Více o zařízení Electric Ground Support Equipment (EGSE) ZDE.