Německo je po odstavení reaktorů odkázáno více na energie z ciziny
Německo po letošním odstavení sedmi jaderných elektráren odebírá stále větší objem elektřiny ze zahraničních zdrojů, poukázal server magazínu Focus s odkazem na data Spolkové asociace energetického a vodárenského průmyslu.
Výrazně stouplo zejména množství elektrického proudu, který Němci dovážejí z Česka - od ledna do června letošního roku přiteklo z Česka na západ 5,6 mld kWh elektřiny, což je o 673 % více než minulý rok.
Podstatně stoupl rovněž objem energie dodané z Francie, odkud Německo odkoupilo 10,5 mld. kWh, tedy o 51 % více než loni. Jde přitom většinou o energii z jaderných zdrojů. Vzhledem k tomu, že obě zmíněné země produkují – a také vyvážejí – podstatnou část elektřiny právě z jaderných elektráren, a v menší míře energii z tepelných elektráren spalujících uhlí.
Německá vláda dočasně odpojila 7 starších reaktorů v březnu tohoto roku v reakci na jadernou havárii v japonské Fukušimě, a spolkový sněm schválil v červnu jejich trvalé uzavření, a do roku 2022 by měly být vyřazeny z provozu všechny jaderné elektrárny v Německu.
O energetické budoucnosti Evropy se diskutovalo i na Středoevropském ekonomickém fóru v polské Krynici počátkem září, kde se hovořilo především o plynové alternativě. Regionální i nadnárodní firmy ve využití plynu pro výrobu elektřiny vidí do budoucna velký byznys, vzhledem k tomu, že po jaderných elektrárnách v Německu bude nutné nahrazovat také zastaralé uhelné zdroje i v Polsku, Česku a dalších zemích a tento problém by mohly vyřešit právě moderní plynové elektrárny, jejichž výstavba je rychlejší a jednodušší.