asseco Aimtec murr

Handroid – nový koncept robotické ruky z Japonska

Japonská společnost ITK vyvinula lehkou robotickou alternativu lidské ruky, která má oproti dnes vyráběným robotickým pažím nabízet lepší technické vlastnosti a výhodnější cenu.   

 

Vývojáři ITK využili své zkušenosti v kovozpracujících technikách a kovy používané pro výrobu částí v leteckém průmyslu, což umožnilo vyrobit robotickou ruku lehkou, odolnou a s plynulými pohyby. Vyvinuli také ovládací zařízení v podobě rukavice se senzory pro řízení umělé ruky pomocí gest a napodobování pohybů ruky operátora. Dálkově ovládaná pohyblivá roboruka s pěti prsty může být podle výrobce používána v prostředí strojírenských provozů, které je nepřístupné nebo nebezpečné pro lidské ruce. Vývojáři z ITK však už oznámili záměr pokračovat s výzkumem a vytvořit z Handroidu protetickou pomůcku, kdy by ovládání pohybů robotické ruky řídil přenos signálů z nervových zakončení, mozkové vlny nebo tzv. myoelektrickými signály (elektrické impulzy, které vytvářejí stahy svalových vláken v těle).
Většina obdobných robotických konstrukcí nepoužívá všech 5 prstů, a i pětiprsté modely, stejně jako jejich varianty s menším počtem prstů, používají servomotory v každém spojení jednotlivých článků, což ovšem činí tato zařízení těžká a složitá, a samozřejmě i drahá. Projekt Handroid, který využívá poznatky mateřské firmy Iwata Machinery Works z oblasti strojního inženýrství, používá netradiční řešení bez obvyklých servomotorů v kloubech. Ruka tak sice nenabízí plnou škálu pohybů, ale v běžných aplikacích podle vývojového týmu tento handicap není znát, a rozsah operací robotické ruky bude dostačující pro aplikace většiny uživatelů. Díky tomu se podařilo dosáhnout u prototypů hmotnosti kolem 740 g. A také nižší ceny. V základním provedení s ovládací rukavicí by se měla robotická ruka prodávat za cenu odpovídající zhruba 100 000 korun, (připravovaná protetická varianta bude ovšem dražší), a na trhu se má podle výrobce objevit do dvou let.
 

 

 
Publikováno: 9. 12. 2011 | Počet přečtení: 2489