asseco Aimtec murr

Trh práce je stabilní, ale čeští zaměstnavatelé jsou ve výhledech opatrní

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2011 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2011 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“   

 

Výsledky průzkumu ukazují, že čeští zaměstnavatelé vyčkávají na další hospodářský a ekonomický vývoj. Pro čtvrté čtvrtletí 2011 předpovídají opatrnou stagnaci náboru pracovních sil: 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 6 % předpovídá jeho snížení a 85 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro ČR pro čtvrté čtvrtletí hodnotu +1 %, tzn., že v porovnání s předchozím čtvrtletím je index o 2 % slabší, ale v meziročním srovnání je to zlepšení o 3 %.
„Vlna optimismu českých zaměstnavatelů, která v oblasti náboru nových zaměstnanců panovala posledních 6 měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize. Zaměstnavatelé po zkušenostech z minulých let reagují více flexibilně na stávající situaci, snaží se zefektivňovat svou produkci při stále menším počtu zaměstnanců,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower ČR a SR.
V Praze očekávají zaměstnavatelé pro čtvrté čtvrtletí mírně optimistické náborové prostředí, s čistým indexem trhu práce +7 %. Trh práce v Čechách bude v nadcházejícím čtvrtletí nejistý, Index zde dosahuje hodnotu 0 %. Zaměstnavatelé na Moravě předpovídají utlumené náborové aktivity s Indexem -2 %.
Z globálního pohledu (průzkumu, který sleduje předpokládané trendy v oblasti náboru zaměstnanců pro období říjen–prosinec 2011 se zúčastnilo přes 65 000 zaměstnavatelů ve 41 zemích a oblastech světa) zaměstnavatelé ve 36 zemích a oblastech očekávají, že v posledním čtvrtletí roku budou v různé míře zvyšovat počet svých zaměstnanců i přes přetrvávající nejistotu v globální ekonomice. Nejsilnější náborové plány hlásí zaměstnavatelé v Indii, Brazílii, Tchaj-wanu a Singapuru. Nejvíce pesimistické jsou naopak předpovědi v Řecku, Itálii, Slovinsku a Španělsku a zároveň pouze tyto země ze všech sledovaných vykazují globálně negativní Index, jako vedlejší produkt dlouhodobě upadající ekonomiky.
 

 

 
Publikováno: 9. 12. 2011 | Počet přečtení: 1830