rossleor asseco murr

Aplikace Záchranka má už milion uživatelů

Záchranka, oficiální aplikace Zdravotnických záchranných služeb ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK, má po třech a půl letech od spuštění milion uživatelů. Každý den přes aplikaci volá o pomoc cca 50 lidí v nouzi, a za celou dobu na základě volání z aplikace vyjeli záchranáři více než 35 000krát.

 
Aplikace vzniklá z původní bakalářské práce zachraňuje životy. Je unikátní nejen tím, že předává přesnou polohu zraněného, ale na dispečinky záchranářů posílá stiskem nouzového tlačítka i další údaje o volajícím – jeho zdravotní indispozice, stav baterie, kontakty na osoby blízké a další informace, které má uživatel vyplněny ve svém profilu. Záchranka je navíc plně upravena pro neslyšící a nevidomé, kterým zásadní měrou usnadňuje komunikaci se záchranáři. V současné době je aplikace plně funkční na území ČR, Rakouska a na slovenských horách, kde kontaktuje Horskou záchrannou službu SROV. Letos na podzim přibude Maďarsko. Potenciál aplikace se tak rozšíří na okruh 34 mil. lidí. V dosud nezapojených zemích po stisku nouzového tlačítka aplikace vytočí tamní tísňovou linku, avšak bez odeslání datové zprávy s polohou a dalšími údaji.

„V aplikaci se také nachází největší databáze automatizovaných externích defibrilátorů v České republice, nyní jich tam máme 1300 a další přibývají denně,“ říká autor Záchranky Filip Maleňák. Další její důležitou součástí je interaktivní návod první pomoci, který vznikl ve spolupráci s Českou resuscitační radou – každý uživatel se tak může vzdělávat přímo ve svém mobilním telefonu. Záchranka má navíc i výukovou verzi přímo pro organizace vyučující první pomoc – využívá ji 600 lektorů a lektorek.

Letos v květnu začala aplikace spolupracovat také se systémem pražského magistrátu, kde zavedla tzv. varovná hlášení. Pokud odbor krizového řízení města vyšle notifikaci s upozorněním či varováním, že na daném území hrozí akutní ohrožení zdraví nebo života obyvatel, uživatel aplikace Záchranka informaci uvidí na displeji svého mobilu a potenciálnímu nebezpečí se tak bude moct vyhnout. Po prázdninách je plánováno zapojení dalších dvou krajských měst. Systém má být rozšířen i na další oblasti Česka.

A jak Záchranka funguje v praxi? Příkladem je případ z poloviny června, kdy ji nevidomá Zuzana Chamulová využila v Rakousku. Po štípnutí hmyzem u ní nastal anafylaktický šok, a pomocí aplikace přivolala tamní rychlou záchrannou službu, která ji dopravila do nemocnice. Díky údajům, které v aplikaci Záchranka má, se tak lékaři mohli dovědět, co jí je, s čím se léčí, ale také to, že jde o nevidomou osobu.
 
Publikováno: 25. 7. 2019 | Počet přečtení: 752