V Ostravě už se připravují projekty pro nový evropský superpočítač
Ostravská univerzita už zahájila svou část výzkumu pro superpočítač, který je plánován jako součást nově zřízeného centra excelence IT4Innovations v Ostravě.
Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování, jak zní oficiální název specializovaného pracoviště, už zahájil práce na tzv. softcomputingu, tedy na metodách, modelech a složitých algoritmech, které budou „potravou“ pro jeden z největších superpočítačů v Evropě.
Univerzitní Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování je jedním z pouhých několika pracovišť ve světě, kde vznikají tzv. fuzzy modely a algoritmy a jeho vědečtí pracovníci spolupracují s matematiky v USA, Německu, Rakousku, Itálii, Číně, Belgii, Maďarsku a v řadě dalších zemí. Hlavní činností Ústavu je vývoj originálních složitých matematických teorií. Díky vyvíjeným modelům je možné např. předvídání vývoje složitých systémů (jejichž chování se mění s časem), jako jsou akciové trhy, velké dopravní uzly nebo rozsáhlé ekonomické systémy. Modely tohoto typu jsou založeny na vyhodnocování tzv. časových řad. Metody vyvinuté Ústavem umožňují nejen předvídat budoucí vývoj těchto řad ale i plně automaticky vytvářet komentář, popisující a zdůvodňující daný vývoj. To vše pomocí přirozeného jazyka (angličtiny nebo češtiny), což zásadním způsobem usnadňuje uživateli pochopení toho, na čem je daný vývoj ukazatelů založen a co předchází růstům, případně poklesům, těchto ukazatelů. Počítačový systém vyvinutý v Ústavu je v současné době jediným systémem na světě, který toto dokáže a navíc v reálném čase. Po zahájení činnosti superpočítače, bude možné s využitím těchto metod současně zpracovávat tisíce časových řad a tak velmi realisticky předvídat budoucí vývoj těchto složitých systémů. Implementace uvedených metod na superpočítači umožní ještě výrazněji rozšířit spektrum využití těchto matematických teorií.