Telekom Austria se zaměřuje na „internet věcí“
V září zahájila provoz dceřiná společnost Telekom Austria Group M2M, kterou rakouský operátor založil speciálně pro oblast Machine to Machine (M2M, komunikace mezi přístroji).
Nový podnik se zaměří hlavně na mezinárodní firemní zákazníky a bude sloužit i jako kompetenční centrum skupiny Telekom Austria pro všechna odvětví z tohoto průmyslového segmentu. V počáteční fázi se soustředí na 8 klíčových sektorů: automobilový průmysl, spotřební elektronika, zdravotnictví, logistika a doprava, maloobchod a platební systémy, zabezpečení a ochrana, průmyslová automatika a také energetika.
Zkratkou M2M se označuje automatická datová komunikace mezi koncovými přístroji a centrální informační platformou. Přenášejí se při ní např. informace o stavu jako je teplota chladicí skříně, informace o aktuálním umístění vozidel nebo hlášení alarmů při odchylkách od normovaných rozsahů sledovaných hodnot. Propojení a přenos dat probíhá zpravidla prostřednictvím SIM karet, ale samotné koncové přístroje většinou nejsou mobilní telefony, ale speciální hardware vyvinutý k těmto účelům. Možnosti aplikací sahají od průmyslových měřicích a řídicích systémů přes řešení automatizace, sledování a monitorování Track & Trace až po aplikace ke zpracování alarmů a zajištění bezpečnosti. Kromě úspor nákladů, díky optimalizaci procesů umožňuje M2M zavádění moderních obchodních modelů, např. pojištění povinného ručení automobilů v závislosti na ujetých kilometrech („pay as you drive“).
Odvětví M2M čeká výrazný růst. Odborníci předpokládají, že do roku 2020 bude navzájem propojeno 20-50 mld. přístrojů. „Během několika let bude zcela běžné, že automobily, domácí spotřebiče a servisní zařízení budou navzájem propojeny online. Vývoj nabídky M2M pozitivně ovlivňují také rámcové podmínky - klesající náklady na hardware a stále efektivnější servisní platformy, i právní rámcové podmínky EU inovace v oblasti M2M – např. inteligentní měření nebo povinnost zabudovat funkci nouzového volání pro nové vozy.