asseco Aimtec murr

Největší e-mailové hrozby pro firmy

Přes 90 % dnešních kybernetických útoků začíná phishingovými e-maily, jejich cílem se za poslední rok stalo nejméně 75 % firem a organizací. Společnost GFI Software vyspecifikovala aktuálně šest největších hrozeb pro podnikové e-maily - jde o spamy, malware, phishingové útoky, zneužití podnikových e-mailů (BEC), sdílení firemní pošty a falešné domény (spoofing).

 

V roce 2019 je podle některých odhadů posíláno a přijímáno každý den na 300 miliard obchodních i osobních e-mailů, a toto číslo do budoucna poroste, zejména ve firemní sféře. Rostoucí emailový provoz představuje stále zajímavější cíl pro kybernetické útočníky, kteří využívají nedostatečně zabezpečených infrastruktur především SMB společností. Největším nebezpečím jsou dle zkušeností zákazníků GFI Software aktuálně tyto hrozby:

1. Spamy – Odhaduje se, že denně je odesláno na 130 miliard spamových e-mailů a spamy představují 40 % všech přijatých obchodních e-mailů. Spamy zatěžují poštovní server, firemní síť a snižují produktivitu práce uživatelů, kteří ji musejí manuálně mazat.

2. Malware – E-maily jsou hlavním distribučním kanálem škodlivého softwaru do firemních sítí. Pokud i jediný uživatel z celé firmy neopatrně klikne na podezřelý odkaz v mailu, nakazí celou síť s rizikem např. zašifrování kritických dat ransomwarem – útočníci nejvíce cílí na uživatele z odvětví velkoobchodu, těžařství, zemědělství, výroby a veřejných organizací.

3. Phishing – Phishingové útoky mají za cíl vylákat z uživatele klíčové informace (hesla, čísla platebních karet apod.) Za poslední rok bylo phishingovými útoky napadeno 75 % všech firem a organizací, nejvíce jsou ohroženy sektory platebních, cloudových/hostingových a finančních služeb.

4. BEC podvody – Zneužití firemních e-mailových adres (BEC – Business Email Compromise) je nejrychleji rostoucí e-mailovou hrozbou. Útočníci se vydávají za firemního zaměstnance, který např. autorizuje finanční transfery, a mohou tak podvodem způsobit velké ztráty – odhaduje se, že během pěti let takto vznikly škody za 12,5 miliardy USD.

5. Sdílení e-mailů – Bezmyšlenkovité sdílení e-mailů s kolegy, partnery, ale i externími dodavateli, je běžná praxe u mnoha společností – odhadem se takto sdílí až 29 % všech firemních e-mailů. Pokud obsahují citlivé informace, podstatně zvyšují riziko jejich zneužití.

6. Falešné domény – S pomocí tzv. „spoofingu“ lze vytvořit e-mail se známou a důvěryhodnou doménou, který zvyšuje pravděpodobnost, že jej příjemce otevře a klikne na odkaz. Za stejným účelem se vytvářejí domény téměř vypadající jako ty známé – typicky „micrsoft.com“.

„Elektronická pošta je především pro SMB firmy životně důležitým obchodním nástrojem, zároveň je i zdrojem značných bezpečnostních rizik,“ řekl Zdeněk Bínek ze společnosti GFI Software. „Vedle školení zaměstnanců a tradičních antispamových a antivirových nástrojů je dnes potřeba využít i dalších technických prostředků k obraně před e-mailovými útoky, jako je např. filtrování obsahu e-mailů na klíčová slova, patch management poštovního softwaru či anti-spoofing technologie k ochraně domény.“

GFI Software nabízí tradiční a osvědčená e-mailová řešení jako GFI MailEssentials, GFI Archiver či Kerio Connect, která i v kombinaci s dalšími řešeními v rámci licenčního modelu GFI Unlimited poskytnou maximální ochranu poštovní infrastruktury. GFI Unlimited, model softwarového předplatného na soubor aplikací pro SMB firmy, vzrostl během více než roku z nuly na 4500 zákazníků. Nabízí produkty poštovního serveru, antispamu, firewallu, patch managementu, archivace, online faxování a další za jednotnou cenu na uživatele. Dnes předplatné využívá na 200 000 koncových uživatelů, přičemž jej nabízí přes 1600 prodejních partnerů GFI po celém světě.

 
Publikováno: 13. 9. 2019 | Počet přečtení: 692