asseco Aimtec murr

Český software pro kardiostimulátor

Šifrované datové přenosy z milionů kardiostimulátorů a defibrilátorů zajišťují po celém světě každý den programy, které vyvinuli čeští odborníci v pražském CertiConu.

 

Technologická společnost CertiCon, která se zaměřuje na umělou inteligenci, strojové vidění a softwarová řešení pro zdravotnické přístroje, již delší dobu posiluje svoji světovou pozici v oboru zdravotnických systémů. Úspěch firmy v tomto oboru je spjat zejména ve strategické a dlouhodobé spolupráci s globální firmou ze Spojených států, která patří mezi největší výrobce kardiostimulátorů a defibrilátorů na světě. V současné době pracuje v CertiConu na projektech pro medicínská zařízení zhruba 150 lidí, přičemž poptávka po nových odbornících z oblasti vývoje a testování software se stále zvyšuje. Rozpočty některých vývojových projektů CertiConu v této oblasti dosahují řádově milionů dolarů.

Globální záchrana srdcí

Kardiostimulátory korigují činnost srdečního svalu a defibrilátory předcházejí srdečnímu selhání. Takové přístroje mají ve svém těle voperovány miliony lidí po celém světě. Velkou část z těchto zařízení řídí software české technologické společnosti CertiCon. „Softwarová řešení pro nejmodernější kardiostimulátory a defibrilátory vyvíjíme již téměř 20 let, přičemž s každou novou verzí těchto přístrojů musíme naprogramovat nový softwarový balíček. V současné době se tomu v CertiConu věnuje zhruba 150 lidí,“ říká Ondřej Šípka, ředitel divize Medical Solutions ve společnosti CertiCon. „Kromě vývoje máme na starosti také správu a bezpečnost aktivně využívaných softwarových řešení. Podílíme se i na opravách chyb, které se mohou objevit i ve stovkách tisíc zařízení po celém světě. Tato zařízení pak není nutné z pacientů vyjímat, ale stačí jen přehrát firmware,“ dodává Šípka.

Různá nastavení pro desítky srdečních nemocí

V současné době existuje bezpočet kardiovaskulárních nemocí a každá má svá specifika. Nastavení kardiostimulátoru či defibrilátoru proto není jednoduchá záležitost. „Nastavují se různé parametry od amplitudy impulsu přes úpravu stimulační frekvence a provádějí se další testy zařízení před vlastní implantací. Naše aplikace každý den používají pacienti, lékaři, kliniky i sanitky v terénu,“ uvádí Ondřej Šípka a dodává: „Současný propracovaný systém týkající se pacientů, kteří mají voperovaný kardiostimulátor nebo defibrilátor, je velmi praktický. Pacienti posílají zabezpečená data ze svého zařízení lékaři, aby nemuseli často chodit na prohlídku. Lékař se může podívat vzdáleně, jak se pacientovi vede a jak mu zařízení funguje. Na základě analýzy těchto dat může pacientovi sdělit, aby si vzal léky, přišel do nemocnice nebo v nejzávažnějším případě vyhlížel příjezd záchranné služby.“

CertiCon se podílí i na vývoji produktů v oblasti telemedicíny. Tyto nástroje mají širokou škálu využití pro efektivní vzdálený monitoring. Vzdálená péče znamená vyšší pohodlí pacientů a kvalitnější léčbu. Tento efektivní monitoring má pak za následek snižování celkových nákladů na léčbu, zejména při výskytu komplikací. Díky těmto nástrojům může být pacient v permanentním přímém spojení se svým lékařem, pečovatelem i rodinnými příslušníky, i když je navzájem oddělují kilometrové vzdálenosti. Masivnímu rozšíření produktů v oblasti telemedicíny však zatím na českém trhu brání nevyhovující a zastaralá legislativa.

 
Publikováno: 24. 9. 2019 | Počet přečtení: 1045