asseco Aimtec murr

Bezpilotní letadlo z 3D tiskárny

Na VUT vytiskli pomocí 3D tiskárny za 140 hodin všechny díly pro svůj první bezpilotní letoun, který bude osazen autopilotem a kamerami pro snímkování zemského povrchu.

 

Letoun VUT 714 FDM navrhl a vytvořil student FSI Martin Sladký pod vedením Petra Dvořáka z Leteckého ústavu. Letadlo je slepeno z 22 kusů a celkový čas tisku trval 140 hodin a 44 minut čistého času. V běžném provozu zabrala výroba necelé dva týdny. Při tisku větších dílů byly sice použity profesionální 3D tiskárny, které mají výzkumníci z Leteckého ústavu k dispozici, přibližně polovina dílů ale vznikla na stolní tiskárně. Ta by podle výzkumníků zvládla vytvořit celý letoun, proces by ale trval déle.

Drak letadla váží 1290 g, což odpovídá přibližně 430 metrům filamentu, tedy tiskové struny využívané v 3D tiskárnách. Pro tisk byl použit filament z materiálu PLA. Ve srovnání s kompozitní verzí letounu VUT 714 je ta vytvořená na 3D tiskárně o 7 % těžší, nicméně vnitřní struktura stále nabízí možnosti k odlehčení. Hlavní výhodou takto vyrobeného letadla je výrazně nižší pracnost při kompletaci a snadná možnost konstrukčních změn.

Letoun už má za sebou první úspěšné zkušební lety, ale tím práce výzkumného týmu nekončí. Jejich cílem je model osadit autopilotem a kamerami a otestovat jej pro fotogrammetrické snímkování zemského povrchu. „Pokud vše půjde dobře, chceme tuto platformu nabídnout výzkumníkům po celém světě, aby měli open-source alternativu ke komerčním bezpilotním platformám, které dnes začínají na trhu dominovat,“ popsal Petr Dvořák s tím, že snímkování by mohlo posunout dál výzkumy v mnoha oborech.

 
Publikováno: 26. 9. 2019 | Počet přečtení: 859