Roboti, technologie a vůbec dnešní svět - trochu jinak...
Mezi dvěma desítkami vybraných titulů, jež by neměly uniknout vaši pozornosti, figuruje i publikace „S androidkou v posteli“. Kniha, kterou přinesl na trh „velký knižní čtvrtek“, je logickým pokračováním titulu „Robot na konci tunelu“, přinášející neotřelý pohled na svět kolem nás.
Začalo to v podstatě knihou „Všechno je jinak“, kdy partnerský tandem ekonomických analytiků Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora, atraktivní formou přiblížili svět velkého byznysu a peněz (i jeho zákulisí) a jeho vliv na náš svět. Po úspěchu tohoto titulu už následovala celá plejáda dalších - ve stejném stylu a s obdobnou lehkostí, které vynesly jejich autorům posléze i prestižní ocenění Magnesia litera, takže je pravděpodobné, že i nejnovější pokračovatel úspěšné řady, na jejímž konci byla dosud neméně pozoruhodná kniha „Robot na konci tunelu“, si najde rychle svou čtenářskou obec. Pravda, není to čtení, které by asi zrovna hltali fanoušci telenovel a literatury podobného ražení, ale pro ty, kdo se chtějí dozvědět, jak vypadají záležitosti sugerované nám denně masmédii doopravdy, nebo přinejmenším z pohledu střízlivého hodnocení nezatíženého přehnanou politickou, genderovou a další korektností (a to opravdu poutavou formou) lze konstatovat - jste na správné adrese! Podívejte se trochu jiným pohledem, než jakým se o nich dozvídáte dnes z televize, z webu či novin na to, co hýbe současnou společností - globalizaci, ekonomiku a její záludnosti, sociální sítě, nové technologie, otazníky kolem umělé inteligence, hry politiků, aktivismus, informační tsunami a fake news, cenzuru, ale i snahu nejrůznějších institucí dostat pod kontrolu naše životy... Knížka, která je k dispozici v papírové i elektronické podobě, ukazuje mj., jak snadno lze média zneužít a zmanipulovat doslova davy ve službách politiků či aktivistů nejrůznějšího ražení. Ale také - a to je důležité - se v ní lze i dozvědět, jak manipulacím, jimiž se nás snaží obloudit politikové či marketingoví šamani výrobců a finančních institucí, nepodlehnout - a třeba tak zabránit, abychom kvůli neuváženým rozhodnutím přišli o úspory, nebo o práci pod nástupem nových technologií. Jde vlastně svým způsobem o poučný návod, jak efektivně používat vlastní selský rozum.
A to nejlepší nakonec - na rozdíl od nejrůznějších současných apokalyptických vizí předpovídajících ekonomické či vojenské krizové scénáře, ekologické katastrofy apod., vnáší „androidka“ do marasmu současného dění i „vědecky zdůvodněný“ optimismus, který je dnes poměrně vzácnou ingrediencí, a to na základě historií prověřených ekonomických zákonitostí a racionálních argumentů, s nimiž jiní operují spíše aby nás připravili na nejhorší...
Kniha je kromě běžné knihkupecké sítě distribuována nakladatelstvím NF Distribuce (www.nextfinance.cz/knihy), kde ji lze navíc získat i s podpisem a osobním vzkazem od autorů.