rossleor asseco murr

Nové technologie změnily stomatologii

Zatímco dříve zubař při stanovování diagnózy spoléhal většinou na vlastní oko a úsudek a při výrobě protetik mu pomáhali zubní laboranti, kteří vytvářeli potřebné náhrady manuálně, dnes velkou část procesu zastane technika. Tzv. CAD/CAM technologie totiž znamenají, že celá výroba zubní náhrady je kontrolována počítačem.

 

První významnou službu poskytují technologie již ve fázi zjišťování stavu chrupu. Rentgenový snímek je již dnes samozřejmou součástí prohlídky a zubní lékař si jej může prakticky ihned prohlédnout a vyhodnotit na svém monitoru. Pokud potřebuje i trojrozměrný snímek čelisti a okolních měkkých tkání, pořídí či vyžádá si ještě CT snímek. K dispozici jsou dnes i další metody vyšetření, jako např. Diagnodent, který pomáhá vyšetřit drobné pukliny zubů.

Místo otisků skener?

Pokud se vám zkazí nebo rozpadne zub, nejčastějším řešením je zub opravit, resp. vyrobit nový, který se nasadí na zbytek vašeho zubu. Zubař takový zub obrousí a připraví do požadovaného tvaru. Nabroušený zub pak buď otiskne do otiskovací hmoty a odešle do laboratoře, anebo pořídí otisk digitální. Ten provede tak, že nasnímá nabroušený zub intraorálním skenerem přímo v ústech pacienta a odešle do laboratoře již jen data. Pokud dochází k otisku klasickou cestou, musí následně technik z otisku odlít sádrový model a na speciálním 3D skeneru pak model zdigitalizovat (naskenovat) do 3D objektu v počítači. V případě digitální cesty tento krok odpadá a technik ve speciálním dentálním CAD programu rovnou vymodeluje vhodný tvar nového zubu. Vytvořená data pak odešle do výroby. Digitálním cesta minimalizuje nepřesnosti, zkracuje dobu výroby nového zubu a je pro pacienta příjemnější.

 

Spolupráce na prvním místě

Ještě před pár lety se zuby vyráběly výhradně ručně. Dnes už více než dvě třetiny všech nových zubů vznikají pomocí 3D tisku a to buď z plastu nebo kovu, zuby z keramiky jsou frézovány. Ani nejdokonalejší technologie ale nenahradí precizní ruční práci. O finální dobroušení a zahlazení zubů se starají brusičky, které se často rekrutují z řad šperkařek, protože výsledek musí být dokonalý. Zub z výroby následně ještě putuje do laboratoře k domalování, aby byl k nerozeznání od pravých zubů. Poté se konečně dostává zpět do ordinace lékaře, na pacientské křeslo, kde se kruh uzavírá.

Digitální metoda výroby zubů předčí tradiční metody nejen svou rychlostí, ale hlavně dokonalou přesností. Celá řada výrobků by navíc ani tradiční metodou vyrobit nešla. Budoucnost tedy zcela nepochybně patří CAD/CAM technologiím.

 
Publikováno: 4. 11. 2019 | Počet přečtení: 743