asseco Aimtec murr

Vědci naučili robota sbírat psí hovínka

Hi-tech sběrač psích exkrementů vzniknuli v laboratoři obecné robotiky, automatizace, smyslů a vnímání (General Robotics, Automation, Sensing and Perception -GRASP) Pennsylvánské univerzity.   

 

Oficiální název pozoruhodného projektu zní ovšem vznešeněji: POOP SCOOP (Perception Of Offensive Products and Sensorized Control Of Object Pickup, neboli Vnímání odpudivých výtvorů a senzorická kontrola sběru objektů). Existuje údajně ale i další „vědecké“  rozkódování slova POOP - Potentially Offensive Objects for Pickup, neboli potenciálně odporné objekty sbírání.
Robot v ceně zhruba 400 000 dolarů je specialistou na úklid po chlupatých přátelích člověka a výzkumníci jej to naučilo opravdu dobře: robot prošel důkladným testováním při stovkách experimentů a jeho úspěšnost při sběru činí 95 %.
V úloze jejich sběrače vystupuje stroj s označením PR2, který se naučil také skládat ručníky, hrát biliár a nyní IEEE Spectrum přineslo informaci o jeho dalším využití.
K vyhledávání a rozeznávání robot využívá barevnou videokameru a schopnost sběru kontrolují citlivé snímače. „Graspy“ začíná po zjištění potencionálního cíle svůj úkol monotonním robotickým komentářem: „time for me to scoop some poop..." - tady je něco pro mě, je čas sebrat nějaké hovínko... Samotný sběr probíhá poměrně  pomalu – na jeden „objekt“ potřebuje robot zhruba minutu, a pokud se mu nepodaří sebrat objekt na první pokus, snaží se operaci zopakovat.
Výzkumníci z GRASP ovšem nepracují jen na vývoji takovýchto aplikací, ale zabývají se jinak zcela seriózními projekty jako je např. hatptografiee (haptická fotografie využívající smyslové vnímání pomocí doteků), prostorově distribuovaná taktilní odezva v rehabilitaci končetin po zraněních, plánování pohybu pro mobilní manipulační plošiny, vývoj autonomních létajících robotů, či programem označeným zkratkou HUNT, což je akronym pro heterogenní člověkem neřízené síťové týmy (Heterogeneous Unmanned Networked Teams), apod.

 

 

 
Publikováno: 11. 12. 2011 | Počet přečtení: 1788