asseco Aimtec murr

Brýle pro poslech hudby a rozšířenou realitu

Speciální chytré brýle, které uvedla na trh společnost Bose, otevírají nové možnosti poslechu hudby a zároveň jsou vstupní branou do světa zvukové rozšířené reality. Dostupné aplikace umožňují využít tuto možnost při navigaci, hraní her nebo např. při golfu.

 

Působivý a hutný poslech hudby dobře slyšitelný pouze pro daného uživatele, jenž současně slyší všechny zvuky ze svého okolí, zajišťují speciálně směrované reproduktory instalované v raménkách brýlí. Využití zvukové rozšířené reality umožňují vestavěné senzory, které ve spojení se smartphonem rozpoznají přesnou lokaci uživatele i směr, kterým se dívá. Výhodou je, že pro využití těchto možností nemusí uživatel držet v ruce telefon a sledovat jeho displej. Zvukovou rozšířenou realitu lze využívat naprosto přirozeně.

První aplikace z kategorie navigačních služeb, her a dalších oblastí jsou již k dispozici a další jsou vyvíjeny. Navigace může do reproduktorů oznámit, že máte zahnout doleva kolem McDonaldu, který je přímo před vámi, nebo přečíst informace o pamětihodnosti, na kterou se právě přirozeně díváte. Zajímavou a praktickou možností je také aplikace virtuální caddyho, kterou mohou využít hráči golfu.

Chytré brýle Bose Frames s označením Alto s hranatými obroučkami a Rondo se zaobleným tvarem jsou přímo navrženy pro rozšířenou realitu, a právě nyní se dostávají na náš trh. Jejich propojení s mobilním telefonem zajišťuje technologie Bluetooth a integrovaný směrový mikrofon umožňuje realizovat pohodlně handsfree hovory. Decentně zatmavená skla jsou samozřejmě vybavena kvalitní ochranou proti záření UVA i UVB. Na jedno nabití je lze plnohodnotně využívat včetně všech jejich možností po dobu 3,5 hodiny.

Rozšířená realita je v současnosti známá především ve spojení s obrazem. Představuje koncept propojení skutečného a virtuálního světa – zpravidla funguje tak, že do obrazu, který zobrazuje skutečnost, přidává další grafické prvky. Příkladem využití takové rozšířené reality je populární lov pokémonů. Zajímavou aplikací je také možnost namíření kamery telefonu na historickou památku se současným promítnutím jejího názvu a dalších dostupných informací na displej. Tyto způsoby využití předpokládají propojení s GPS modulem vestavěným do přístroje. Zvuková rozšířená realita dává uživateli na základě jeho místa a směru pohledu hlasové pokyny či informace.

Abyste mohli zvukovou rozšířenou realitu ve spojení s brýlemi Bose využít, je třeba mít kromě samotného zařízení v telefonu nainstalovanou a aktualizovanou aplikaci Bose Connect (ve verzi 8.0 a vyšší). Poté můžete stahovat a používat všechny dostupné aplikace pro zvukovou AR.

První aplikace k využití zvukové rozšířené reality jsou již ke stažení a uživatelé si tak mohou základní možnosti vyzkoušet už nyní. Nutno říci, že Amerika je v možnostech uplatnění aktuálně dále. Propojení map a obrovského množství souvisejících informací je oproti našim podmínkám rozdílné.

 
Publikováno: 12. 11. 2019 | Počet přečtení: 670