rossleor asseco murr

Nejmenší palírna na světě je z moravských Nedonic

Funkční mechanický model mobilní pálenice moravské firmy Nitara, zaměřené na zakázkovou strojírenskou výrobu, vznikl původně jako recese, nicméně vedl k regulérní výrobě této technické kuriozity, která je nyní nabízena jako originální dárek pro příznivce moravských destilátů.

 

Modely vznikají v malých limitovaných sériích a jejich precizní zpracování, funkčnost a použití kvalitních materiálů z nich dělá zajímavý, sběrateli vyhledávaný technický unikát. Mobilní pálenice vzor 1922 je oficiálně zapsána i do České knihy rekordů.
Pálenice je zhotovena z hliníkové slitiny s černým eloxovaným povrchem, odolným vůči korozi i vysokým teplotám, a výrobce u něj uplatňuje stejné technologie a postupy, které se používají při výrobě dílců pro náročná průmyslová zařízení, elektroniku a letectví. Kotlík, víko, trubice přestupníku a spirála chladiče jsou z 99,9 % čisté mědi (kotlík a víko mají ručně lapované dosedací plochy), lopatka topeniště, hřídelky, čepy a šrouby jsou z ušlechtilé nerez oceli, odměrka pak z chemicky odolné nerez oceli. Detailní informace o pozoruhodném projektu lze najít na webových stránkách firmy www.nitara.cz, na serveru YouTube lze zhlédnout i půvabné ilustrační video jak modelová mobilní palírna funguje (http://www.youtube.com/watch?v=x2p-IBbVc_c).
Skutečné dobové „domácí lihovary“ lze vidět od loňského roku v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově, kde se podařilo shromáždit kolem tří desítek kompletních destilačních přístrojů a jejich částí i množství dalších potřeb souvisejících s pálením, nádob, vinět a dokumentů. Textové panely, vydané drobné tisky, publikace, hudební i obrazové snímky pak dokreslují minulost i současnost domácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů.

 

 

 
Publikováno: 11. 12. 2011 | Počet přečtení: 4014