AI pomůže lidem se zdravotním omezením
V ČR žije podle údajů ČSÚ 1,1 milionu lidí s nějakou formou zdravotního znevýhodnění. Proto Sdružení VIA pořádá ve spolupráci s Microsoftem a Nadací Vodafone 4. února 2020 hackathon, na němž budou účastníci pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, jež mohou lidem se specifickými potřebami s jejich denními strastmi pomoci.
Praha se na den promění v líheň projektů umělé inteligence. Projekty vzniklé v rámci akce AI for Accessibility Hackathon mají potenciál usnadnit život lidem se zdravotním omezením, přičemž nejlepší nápad získá do svého startu 10 000 euro (v přepočtu 250 000 Kč) a možnost získat další podporu. Vítězové jednotlivých kategorií se mohou ucházet o grant společnosti Microsoft v programu AI for Good, a pokud splní požadovaná kritéria, mohou získat kredity do Microsoft Azure.
Zapojit se mohou neziskové organizace, start-upy nebo univerzitní týmy, které již pracují na svém projektu: to znamená, že již mají např. vyrobený první prototyp, vytvořený tým nebo jasnou vizi, čeho chtějí dosáhnout. Uzávěrka přihlášek je 20. 1. 2020, týmy se mohou registrovat zde.
Vítěz hackathonu se bude vyhlašovat ve dvou kategoriích: Daily Use, v jejímž rámci se bude odměňovat nápad, který má největší dopad na uživatele, a New Ways, která ocení nejvíce inovativní řešení. Tyto dva vítězné projekty se budou prezentovat na letošním ročníku konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami INSPO, která se uskuteční 28. března 2020 v Kongresovém centru v Praze. Z dvojice vítězných projektů Nadace Vodafone, která je generálním partnerem INSPO 2020 navíc vybere jeden, kterému na konferenci předá cenu Rafael v hodnotě 200 000 Kč. „V inovativních technologiích vidíme budoucnost. Věříme, že umělá inteligence může lidem se specifickými potřebami zkvalitnit život. Cenou Rafael Nadace Vodafone každoročně podporuje další vývoj těchto projektů, které díky tomuto ocenění budou ještě větším přínosem pro společnost,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.