asseco Aimtec murr

Občané přicházejí na chuť datovým schránkám

V roce 2019 Česká republika zaznamenala historicky nejvyšší meziroční nárůst počtu aktivovaných datových schránek u fyzických osob. Datovou schránku si loni založilo 36 tisíc Čechů, celkem ji má už 160 tisíc fyzických osob.

 

Zatímco na konci předloňského roku šlo téměř o 124 tisíc schránek, o rok později se jednalo už o 160 tisíc. Jen za poslední čtvrtletí loňského roku si datovou schránku aktivovalo 10 tisíc Čechů. Dalších 522 tisíc datových schránek používají právnické osoby. Firmy si musejí datové schránky zřizovat ze zákona, fyzické osoby, pokud nejsou zapsány v obchodním rejstříku, však takovou povinnost nemají. Stále více uživatelů si ale uvědomuje výhody elektronické komunikace s úřady, takže Čechů s aktivovanou datovou schránkou každoročně přibývá. Za loňský rok totiž přibylo 36 tisíc nových datových schránek fyzických osob, zatímco v roce 2018 to bylo 24 tisíc a rok předtím „jen“ 19 tisíc.

„Datová schránka výrazně usnadňuje úřední úkony, většinu jich uživatel může provést elektronicky z pohodlí domova bez ohledu na úřední dny či hodiny. Pokud navíc máte aktivovanou datovou schránku, úřady by s vámi měly povinně komunikovat jejím prostřednictvím. Žádná zpráva vám díky tomu neunikne, protože si můžete nastavit notifikaci formou e-mailu nebo SMS zprávy,“ upozorňuje Martin Vondrouš, expert společnosti Software602 pro zavádění nových technologií.

„Prostřednictvím datové schránky lze v současné době řešit celou řadu životních situací - např. zažádat o výpis z rejstříku trestů, podat daňové přiznání, získat výpis bodů řidiče nebo dokonce zaslat omluvenku dítěti do školy. Pro tyto potřeby existují na internetu chytré formuláře, např. na portálu PODEJTO.cz, na jehož vývoji Software602 spolupracoval,“ dodává.

 
Publikováno: 24. 1. 2020 | Počet přečtení: 671