Plovoucí elektrárna vyrobila první elektřinu
Od svého přifázování k síti vyrobila plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov už přes 10 GWh elektřiny. Elektrárna se dvěma malými jadernými reaktory je zakotvena v Peveku na Sibiři.
Projekt plovoucí jaderné elektrárny, pro napájení odlehlých oblastí, se dostává do závěrečné fáze. V roce 2019 provedla ruská korporace pro atomovou energii Rosatom její zkoušky a převezla ji do přístavu v Peveku, kde ji 19. prosince připojila k izolované síti Čaun-Bilibinského energetického uzlu.
V současné době Akademik Lomonosov pokrývá jednu pětinu spotřeby tohoto uzlu a v budoucnu v plném rozsahu pokryje rostoucí poptávku po elektřině na Čukotce. Kromě elektřiny bude dodávat i teplo a odsolenou mořskou vodu. Stane se tak zásadním a spolehlivým zdrojem energie nejen pro město Pevek, ale i pro celý region.
Vedoucí Ředitelství pro výstavbu a provoz plovoucích jaderných elektráren Vitalij Trutněv uvádí: „Brzy bude plovoucí jaderná elektrárna dodávat elektřinu pro rozvoj podniků na těžbu zlata, mědi a dalších nerostných surovin na území Čukotky. Kromě toho se stane jedním z opěrných bodů infrastruktury Severní mořské cesty. Naším klíčovým úkolem pro rok 2020 je uvedení objektu do komerčního provozu.“
Akademik Lomonosov se stal nejsevernější jadernou elektrárnou na světě. Nejde však o klasickou jadernou elektrárnu, protože dvojice malých reaktorů KLT-40S se nachází na palubě lodi bez vlastního pohonu. Toto řešení je vhodné pro odlehlé oblasti ležící na pobřeží, což právě splňují obce a těžební podniky na Dálném východě.
V oblasti bezpečnosti již o „klasickou jadernou elektrárnu“ jde. Reaktory jsou uzavřeny v ochranné obálce a mají analogické bezpečnostní systémy jako velké pevninské bloky. Pro Akademika Lomonosova platí stejné požadavky jako pro ostatní zařízení s jadernými reaktory a navíc požadavky platné pro jaderná plavidla. To např. znamená, že má dvojitý zodolněný trup, který vydrží i náraz jiné lodi.