asseco Aimtec murr

ICT a rok 2020

Cloudové služby, umělá inteligence nebo mobilní sítě páté generace jsou hlavními tématy, o nichž se podle odborníků bude letos mluvit, což dokládá i studie Deloitte TMT Predictions o trendech v ICT oblasti, podle níž se bude letos nejvíce utrácet.

 

Podle Františka Zemana, ředitele společnosti Algotech, zajímají firmy především CRM systémy v cloudu, protože jim pomáhají pečovat o zákazníky a bezpečně spravovat jejich osobní údaje. Podíl tržeb z této oblasti u nás každoročně roste. Hodně rezonuje také umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, které ale zatím nejsou v běžném provozu masivně využívány.

Šéf IT firmy IDC-softwarehouse Karel Diviš pozoruje u zákazníků zvýšený zájem o AI, tedy umělou inteligenci, kterou se technologické firmy snaží do svých výrobních procesů implementovat, a také o nástroje sloužící k automatizaci vývoje IT technologií. „Registrujeme zájem firem o DevOps (Development a /IT/ Operations) i clusterová řešení služeb Docker nebo Kubernetes. O ty je aktuálně největší poptávka, hlavně v případech, kdy se zavádí nové softwarové produkty. Umožňují totiž automatizované nasazování nových služeb, což je v oblasti vývoje opravdu důležité.” Bude se podle něj mluvit také o cloudových službách a rychlém internetu. Mobilní sítě páté generace mají parametry k tomu, aby posunuly vývoj technologií a tím i fungování celé společnosti.

Přinesou 5G sítě revoluci?

Pátá generace bezdrátových sítí slibuje až 10násobné zvýšení přenosové rychlosti a výrazné snížení doby odezvy oproti současnému standardu. „Právě díky rychlosti přenosu obrovských dat se bude moci plně rozvinout využití robotiky v průmyslu nebo ve zdravotnictví, oblast internetu věcí včetně provozu autonomních vozidel a rozvoje chytrých měst,” uvádí Miroslav Fuksa, ředitel společnosti Coding Bear. Podle aktuálních zjištění analytiků z Business Insider Inteligence počítají vlády v příštích třech letech s investicemi kolem 900 mld. dolarů ročně právě do řešení Smart cities.

Komerční provoz sítí páté generace spustili už v loňském roce v Jižní Koreji, následováni Spojenými státy, Británií a Čínou. Světový unikát ale nejspíš drží Monako, které se díky své rozloze může pyšnit pravděpodobně prvním celostátním pokrytím na světě. V Česku bude možné síť zapnout nejdříve v červnu letošního roku, kdy se v pásmu 700 MHz ukončí televizní vysílání, které přejde na standard DVB-T2.

 
Publikováno: 3. 2. 2020 | Počet přečtení: 651