asseco Aimtec murr

Čtyři roboti plují sami přes oceán

Roboti už doletěli na Měsíc, zkoumají Mars, čistí bazény a provádějí složité lékařské operace. Ale žádný robot ještě nepřekonal největší oceán na planetě a to je skutečná výzva.   

 

Většina oceánu je neprozkoumána a zmapováno jich je méně než desetina. Zlepšit naše porozumění oceánu by měla unikátní expedice, při které se čtveřice autonomních robotů pokusí přeplout největší pozemský oceán. Společnost Liquid Robotics vyslala čtyři roboty s vlastním pohonem označované jako Wave Gliders, kluzáky na vlnách, na 33 000 námořních mil dlouhou cestu ze San Francisca na druhou stranu Pacifiku. Do Japonska směřuje tandem robotů Piccard Maru a Fontaine Maru a opačným směrem do Austrálie míří Benjamin a Papa Mau. Odhaduje se, že plavba zabere robotům asi 300 dnů.
Společnost usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů za nejdelší člověkem neřízenou plavbu přes oceán, ale výprava kvarteta robotů není samoúčelná, jejím cílem je nasbírat maximum dat pro vědecký výzkum. Jsou poháněni vlnami a energii pro napájení senzorů které nesou, zajišťuje Slunce. Většina trupu robota je nad vodou, pohybují se sami opakovanými změnami svého nadnášení, s využitím pohybu povrchu mořských vln k pohonu ploutví, umístěných na spodní části trupu, který vypadá trochu jako surfařské prkno.
Na každém ze čtveřice robotů jsou instalovány čtyři hlavní senzory, které sbírají během cesty v desetiminutových intervalech parametry o vodách, jimiž robotičtí mořeplavci proplouvají. Seabird - měří vodivost vody, teplotu, hloubku, slanost a rozpuštěný kyslík těsně pod robotem. Vlnový senzor Datawell měří výšku vln, jejich průměrnou periodu, četnost jejich špiček a směr. Meteorologická stanice Airmar - měří teplotu vzduchu, rychlost a směr větru, barometrický tlak metr nad palubou robota. Ponorný fluorometr Turner Designs C3 měří biologické parametry jako chlorofyll-A a fluorescence surové ropy stejně jako zákal a teplotu vody těsně pod robotem. Dobrodružství kvarteta robotů lze sledovat na internetu a jejich cestu na Google maps.
 

 

 
Publikováno: 4. 1. 2012 | Počet přečtení: 1818