Pandemie potvrzuje rostoucí význam digitalizace
Situace na českém trhu ukazuje, že firmy, které již dříve investovaly do digitalizace, přečkají probíhající krizi lépe. Podle odborníků ze společnosti Acamar, která pomáhá firmám s rozvojem technologických a R&D center, se dá očekávat, že jejich příkladem se budou inspirovat i další firmy.
Poptávka po vývojových kapacitách a odbornících do výzkumu a vývoje tak s největší pravděpodobností vzroste, ačkoliv jiné sektory pracovního trhu spíše očekávají propouštění.
Očekává se, že pandemie přinese výrazné zpomalení ekonomiky, některé predikce už nyní hovoří o krizi horší než kolem let 2001 a 2008. Následkem toho mohou mít firmy problémy financovat své probíhající či plánované projekty. Podle odhadů expertů ze společnosti Acamar by se to však nemělo týkat oblasti výzkumu a vývoje. Naopak, v některých oborech může současná situace zafungovat jako další impuls pro pokračující digitalizaci podnikání a přechod na online služby.
Poptávka po R&D expertech poroste
„I když se některé R&D projekty dočasně zpomalily, protože řada firem vyčkává a sleduje situaci, nedochází zatím k žádnému přehodnocování či pozastavování vývojových projektů. Aktuálně tedy ve výzkumu a vývoji neregistrujeme žádné výrazné propady oproti loňskému roku,“ přibližuje Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar.
Firmy, které mají zautomatizované a zdigitalizované procesy na maximum, budou dle Pavlova krizi čelit lépe než ostatní. „Dá se očekávat, že společnosti, které se dosud digitalizací příliš nezabývaly, se ze současné situace poučí a nově do svých strategií zahrnou online technologie, a to jak směrem k zákazníkům a partnerům, tak směrem k zaměstnancům. Klíčem k úspěchu jsou ovšem při všech digitalizačních projektech kvalifikovaní odborníci, a těch je nyní, při zavřených hranicích, ještě větší nedostatek než dříve,“ říká Illya Pavlov.
Nábor na dálku
Nábor R&D odborníků na českém území probíhá bez přerušení i v současnosti, jen se český pracovní trh musí kvůli uzavření hranic obejít bez fyzické přítomnosti pracovníků ze zahraničí, kteří v posledních letech dokázali do určité míry uspokojit trvalý hlad po těchto pracovnících. „Výhodou je, že jsme schopni nábor těchto lidí i nyní provádět na dálku a mít vše připravené na chvíli, kdy se hranice pro zahraniční pracovníky opět otevřou,“ doplňuje na závěr Illya Pavlov s tím, že Acamar připravuje pro R&D centra podrobný manuál, jak se s krizí co nejlépe vypořádat a využít ji jako příležitost k akceleraci výzkumu a vývoje.