rossleor asseco murr

Veletrhy chtějí zahájit přerušenou sezónu na podzim

Veletrhy Brno, a.s. upozorňují, že veletržní akce nelze srovnávat s koncerty, festivaly nebo sportovními utkáními. Žádají, aby pořádání veletrhů, které představují významný nástroj pro restart ekonomiky, bylo zařazeno do stejné kategorie jako provozování nákupních center. Zahájit přerušenou sezónu chtějí v září.

 

Podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR z 10. března byly veletrhy zahrnuty společně s festivaly nebo sportovními akcemi do hromadných akcí, jejichž pořádání bylo zakázáno. Organizátoři veletržních akcí však poukazují na to, že režim veletrhu se podobá spíše nákupním centrům než festivalům a jiným hromadným akcím, a požadují, aby byly zařazeny do obdobné kategorie, které lépe odpovídá jejich charakteru.

„Nelze nás házet do jednoho pytle s fotbalem nebo koncertem Rolling Stones, kdy se v jednom čase na jednom místě koncentrují a tlačí desítky tisíc lidí. Veletrhy jsou především obchodní platforma, která má v podstatě logistiku nákupního centra a navíc je potřebná pro podporu krizové ekonomiky. Požadujeme proto od vlády vyjmutí z režimu hromadných akcí,“ uvádí generální ředitel Jiří Kuliš.

Poukazuje, že na festivalech nebo sportovních utkáních se v jeden čas a v jednom omezeném prostoru schází desítky tisíc lidí, přičemž např. v případě festivalů jde často i o improvizované hygienické podmínky. U veletrhů je návštěvnost rozložená do více dnů, v jejichž průběhu se lidé výstavní přehlídky zúčastní. U velkých veletrhů je denní návštěvnost srovnatelná s víkendovou návštěvností nákupních center, přičemž výstavní haly jsou na vyšší počty lidí vybaveny a pořadatelé mají zkušenosti s regulováním počtu osob.

Výstaviště obecně mají dostatečnou infrastrukturu pro zajištění potřebných hygienických pravidel, Brněnské výstaviště má parkovou úpravu, velké odstupy mezi halami a možnost prostor oddělit. Návštěvníci se rovnoměrně pohybují v halách a mezi nimi a mají větší individuální prostor než účastníci jiných formátů akcí.

„Lidé se zde nemusí tlačit v úzkých prostorech jako na hokeji nebo na koncertu a pokud bude fungovat Paladium v Praze nebo jiné nákupní centrum, není důvod, abychom nefungovali my,“ dodává Jaroslav Bílek, tiskový mluvčí veletrhů Brno.

Zatímco německé veletržní správy mají jasněji – německá vláda hodlá zákaz veletržních a dalších akcí s vyšší návštěvností zrušit koncem srpna, i když to v závislosti na vývoji situace mohou ještě změnit pravidla nastavená vládami jednotlivých spolkových zemí – v ČR je letos osud veletrhů stále nejistý.

„Současná nejistota představuje vážné ohrožení nejen pro akce přesunuté na druhé pololetí, ale i pro Mezinárodní strojírenský veletrh. Nevidím důvod, proč by veletrhy neměly mít zelenou od konce léta. Některé akce s nižší návštěvností by se mohly konat již po otevření nákupních center. Jedná se o stejnou logistiku a prakticky stejný obchodní model a pokud budou otevřená nákupní centra a my zavření, bylo by to diskriminační,“ zdůrazňuje Kuliš.

„Firmy potřebují plánovat. Příprava na veletrh není otázka týdne, ale několika měsíců. Harmonogram pro obnovení veletrhů je pro organizátory a vystavující firmy klíčovým faktorem a potřebujeme od vlády jasný časový signál uvolnění veletrhů,“ doplňuje Jaroslav Bílek.

Veletrhy jsou generátorem obchodů, které jsou v současné době pro rozjezd ekonomiky zásadní. K restartu ochromené ekonomiky by měl významným způsobem přispět i MSV Brno s plánovaným konáním od 5. do 9. října, který je stěžejní událostí tuzemského průmyslu a za svou více než 60letou historii nebyl nikdy zrušen.

Jde o důležitou B2B platformu pro inovace ve strojírenství a průmyslu a měl by se stát i symbolem obnovování krizí postižené ekonomiky a průmyslu, konstatují organizátoři.

 
Publikováno: 2. 5. 2020 | Počet přečtení: 611