Návštěva NTM za mimořádné zlevněné vstupné
Národní technické muzeum se pro veřejnost otevřelo v úterý 19. května 2020. Provoz v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve do muzea na prohlídku 9 expozic a 6 výstav za mimořádné zlevněné vstupné až do 30. června.
Předměty vyvinuté na ČVUT v Praze
Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Národní technické muzeum otevíráme společně s malou výstavou, která představuje ochranné pomůcky vzniklé na ČVUT v Praze a Technické univerzitě v Liberci. Chceme takto vzdát holt českým technikům, kteří pokračují v tradici započaté např. Františkem Křižíkem, jenž se stal symbolem výstavy, a kteří s nesmírnou rychlostí a umem reagovali spolu s českými výrobci na nebývalou kritickou situaci. Vážíme si toho, že můžeme návštěvníkům představit prototyp ventilátoru CoroVent, respirátory CIIRC RP95 či ochranné pomůcky s nanovlákny, které se stanou součástí sbírek muzea.“
Budova NTM na Letné se pro návštěvníky otevřela v úterý 19. května. Vstupenky je možné zakoupit na pokladně a zaplatit jak bezkontaktně, tak v hotovosti. Muzeum je otevřeno v běžné otevírací době: úterý až neděle a státní svátky od 9.00 do 18.00. Do 30. 6. 2020 platí mimořádné zlevněné vstupné: plné 200 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 370 Kč.
Zveme návštěvníky na prohlídku 9 stálých expozic včetně oblíbené Dopravní haly s velice cenou sbírkou dopravních prostředků. Otevřena je také úspěšná výstava Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, do konce června výstava Technika v diktaturách, věnovaná technice a přístrojům z doby totalit, a další 4 výstavní projekty.
V budově NTM budou platit zvýšená hygienická pravidla. V současnosti nebude z provozních důvodů možné navštívit expozice Architektura, stavitelství a design; Televizní studio, Hernu Merkur, Měření času a Chemie kolem nás. Nekonají se komentované prohlídky Uhelného a rudného dolu ani žádný doprovodný program či akce pro školní skupiny. Uzavřena zůstává studovna knihovny a badatelna archivu NTM. Více informací na www.ntm.cz.
Výstava „Děkujeme českým technikům“ je umístěna ve vstupním sále muzea a koná se do 30. 9. 2020. Jde poděkování muzea českým technikům za jejich snahu pomoci v době koronavirové pandemie. Na Českém vysokém učení technickém v Praze se do tohoto úsilí zapojilo několik týmů na různých fakultách. V NTM mají návštěvníci možnost vidět prototyp plicního ventilátoru CoroVent, který byl připraven na základě výzkumu profesora Karla Roubíka na Fakultě biomedicínského inženýrství a který nyní vyrábí česká firma MICO z Třebíče. Prohlédnout si je možné celoobličejovou masku, která byly sestavena z potápěčské masky, i ochranné polomasky CIIRC RP95, které během týdne vyvinuli na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Výroba masek se rozšířila v České republice díky společnosti 3Dees Industries, která koordinovala výrobce s 3D tiskárnami HP. Masky se vyrábí i v zahraničí, data k tisku této ochranné pomůcky si již stáhlo desítky organizací z mnoha zemí světa. Metoda výroby byla dále upravena na formu vstřikování plastů.
Ochranné pomůcky vyvinuté na Technické univerzitě V Liberci.
Na Technické univerzitě v Liberci spustili po vypuknutí krize výrobu roušek a výrobu filtrů z nanovláken a textilie meltblown. Do pomoci zapojila TUL také 3D tiskárny a navázala spolupráci s kolegy z ČVUT. Úsilí na TUL finančně podpořili účastníci virtuálního závodu Jizerská 50, kteří na startovném vybrali milion korun. Ve výstavě v muzeu jsou k vidění ukázky různých roušek a filtrů a ochranné masky s filtry od české firmy Nanologix, která získala od TUL licenci.
Představeny jsou zde dále výrobky české společnosti Prusa Research, která zdarma vyrobila a poskytla tisíce ochranných štítů pro zdravotníky, policisty a domovy důchodců. Národní technické muzeum se připojilo k trendu muzeí ve světě a zdravotnické a technické předměty související s koronavirovou epidemií zařazuje do svých sbírek. V současné výstavě dává muzeum možnost návštěvníkům si prohlédnout některé významné exponáty.
Děkujeme návštěvníkům za návštěvu, podporu a pochopení a prosíme je o dodržování bezpečnostních pokynů.