asseco Aimtec murr

Tip na víkend: Mimořádná expozice v NTM představí na tři dny unikátní technický dokument z doby Rudolfa II.

20. ledna si připomíná čtyři sta let od smrti Rudolfa II., římského císaře a českého krále, mecenáše vědy a umění. K letošnímu rudolfínskému roku připravilo Národní technické muzeum v Praze zcela ojedinělou možnost shlédnout originál plánu tzv. Rudolfovy štoly z roku 1593. Originál plánu bude vystaven pouze během pátku 20. ledna a o víkendu 21. a 22. ledna, poté bude v následujícím týdnu nahrazen faksimilií, která bude k vidění ovšem rovněž po omezenou dobu - do 29. ledna.  

 

Plán je nejen jedinečnou technickou památkou dokumentující technologii ražby štoly, ale také uměleckým dílem svědčícím o mistrovství svého tvůrce a dokumentující manýristický styl pražského uměleckého prostředí. Jeho autorem byl Isaac Phendler, koncipista dvorské komory, který unikátní dokument vytvořil v roce 1593. V tomtéž roce byla také štola dokončena a začala sloužit svému účelu - podzemní tunel měl přivádět vodu z Vltavy do Královské obory (dnešního parku Stromovka), kde podle Rudolfova záměru měla vzniknout soustava rybníků.
Popisy plánu ve španělštině jsou rámovány do ornamentů s manýristickými motivy. Technická stránka dokumentu zachycuje podélný řez štolou, rozměry, jednotlivé větrací a hloubící šachty, dočteme se z něho i o datech, kdy byly proraženy jednotlivé úseky a jaké jsou mezi nimi vzdálenosti. Pozoruhodné jsou i miniaturní postavičky horníků s nářadím a větrací ohně hořící u jednotlivých šachet.
„Spolu s plánem bude vystaven soubor přístrojů z rudolfínské epochy, tj. z přelomu 16. a 17. století: armilární sféra – prstencový model nebeské sféry, sluneční hodiny od Erasma Habermela a dělostřelecký kvadrant. Představíme také nejvýznamnější vědeckou publikaci napsanou v Praze „Astronomia nova“ od Johanna Keplera z roku 1609, která obsahuje proslulé astronomovy zákony o pohybu planet. Ve sbírce astronomické sekce NTM ve druhém patře této budovy se nacházejí i dva velké sextanty, které bývají tradičně nazývány jako tychonské. Oba mistrovské kousky z dílen E. Habermela a Heinrich Stolle jsou spojeny s pražským působením Tychona Brahe a Johanna Keplera,“ uvedla vedoucí Odboru vnějších vztahů NTM Mgr. Olga Šámalová
Od 2. ledna 2012 se také mění otevírací doba NTM: Pondělí je zavírací den, od úterý do pátku je muzeum otevřeno od 9 do 17,30 a o víkendu od 10 do 18 hodin. Více informací na www.ntm.cz
 

 

 
Publikováno: 20. 1. 2012 | Počet přečtení: 1983