asseco Aimtec murr

USA se po 30 letech opět vracejí k posílení jaderné energetiky

Americká Komise pro regulaci jaderné energie (NRC) vydala 9. ledna licenci na dva nové reaktory AP 1000 ve státě Georgia. Je to první licence vydaná od roku 1978, poté, co v roce 1979 zastavila jadernou energetiku v USA vážná havárie v atomové elektrárně Three Mile Island v Pensylvánii. Z pěti členů komise se proti udělení nové licence vyslovil jen její předseda Gregory Jaczko, podle nějž měla komise vzít v úvahu důsledky loňské nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima a zapracovat je do podmínek licence.  

 

Nicméně návrh na výstavbu nových reaktorů NRC schválila, a Spojené státy budou po více než třicetileté přestávce stavět první nové jaderné reaktory. Reaktory postaví podle návrhu, který NRC schválila již v prosinci loňského roku firma Westinghouse Electric v již existující atomové elektrárně Vogtle společnost Southern ve městě Augusta, a mohly by začít fungovat v roce 2016 nebo 2017.
„Je to historický den. A jasný signál, že USA uznávají význam rozšiřování jaderné energetiky jako klíčového prvku nízkouhlíkové budoucnosti, která zajistí pracovní místa a diverzitu zdrojů elektrické energie zvýší energetickou bezpečnost,“ prohlásil Marvin Fertel, šéf amerického Institutu pro jadernou energii (Nuclear Energy Institute)
Americký prezident Barack Obama rovněž zastává názor, že větší využití jaderné energie může snížit závislost USA na fosilních palivech a vyrábět energii bez emisí rizikových pro globální oteplování. Vláda také nabídla pro projekt Vogtle jako pobídku federální záruky na půjčky ve výši 8,3 mld. dolarů.
Atomové elektrárny vyrábějí asi 20 % americké elektřiny. Zájem o jejich budování vzrostl v USA asi před deseti lety a elektrárenské společnosti si už podaly řadu žádostí o povolení výstavby nových reaktorů. Nyní však podle agentury Reuters tento zájem spíš opadá menší poptávce po elektřině kvůli slabší ekonomice, nedostatku financí, svou roli zjevně sehrál i dostatek zemního plynu, a obecná nejistota provázející současnou jadernou energetiku po havárii ve Fukušimě. Z více než dva tucty jaderných reaktorů navržených v minulých letech tak podle názoru energetických expertů bude pravděpodobně do konce tohoto desetiletí dokončeno zřejmě jen pět až šest.
 

 

 
Publikováno: 13. 2. 2012 | Počet přečtení: 1744