Dá se komfortně žít i na 27 m²?
Současné ceny bytů dosahují závratných částek. Pro mnoho lidí, hlavně mladých, tak není jiného východiska, jen pořízení malého bytu nebo garsoniéry. Ale i takové bydlení má řadu výhod, jak dokládá designérské studio Mooden,
Malý byt vyžaduje především pečlivě rozplánované prostorové řešení s vhodným, a především multifunkčním vybavením, jako je nábytek a úložné prostory. Důležitou roli hraje také použití materiálů, barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1+kk se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj. A i když má člověk představu, jak by si uspořádání bytu představoval, je dobré poradit se s odborníky, kteří mají zkušenosti a jejich rady a doporučení, či případná realizace mohou zásadně pomoci.
V pražské Michli vznikl projekt Mooden flat navržený a realizovaný designérským studiem Mooden, který dokazuje, že i na velmi malém prostoru je možné díky promyšlenému profesionálnímu návrhu na míru vytvořit perfektní podmínky pro život. Na ploše o rozměrech 27 m² jsou naprojektovány a umístěny čtyři postele, plnohodnotná kuchyňská linka, jídelní stůl pro 4 lidi, dvě pracovní místa, šatna i obývací pokoj. To vše v dokonalém souladu. Z malé garsonky, která by jinak pravděpodobně nikoho nezaujala, bylo vytvořeno prostorné a multifunkční obydlí s vynikajícími standardy kvality. Nábytek byl vyráběn na míru ve spolupráci s českým výrobcem zakázkového nábytku Dřevodílo Rousínov. Díky manželské sklopné posteli, sklopné patrové posteli a vyklápěcímu stolu a dalším vysouvacím a vyklápěcím prvkům se stal prostor maximálně využitelným.
„Při projektování tohoto malometrážního bytu hrál roli každý milimetr. Návrh musel být nejdříve převeden do reálné výrobní dokumentace, díky které mohl být každý navržený prvek bez problémů vyroben a nainstalován. Do interiéru pak naprosto vše přesně pasovalo a během instalace nebylo na místě potřeba nic upravovat. Pro ještě přesnější a reálnou představu o nově vytvořeném konceptu interiéru, byla vizualizace převedena do interaktivního 3D modelu, díky kterému vznikly jasné obrysy,“ říká Barbora Burešová z architektonického studia Mooden.
Důvodem velkého zájmu o malé byty je nejen cena, ale také změna demografického vývoje, kdy stále více přibývá single domácností, a to nejen u mladých lidí, ale také u těch starších, kteří přenechávají byty svým dětem a sami si hledají byt menší. Této vysoké poptávce se přizpůsobují i developeři, kteří začali nejen nabízet více bytů 1+kk a garsoniér, ale dispozice samotných bytů přizpůsobují již při jejich výstavbě – je zde mnohem více míst určených pro úložné prostory, chytrá řešení a je kladen mnohem větší důraz na to, aby byl každý kousek prostoru prakticky využitelný. Stejně tak roste poptávka po architektonických a designerských úpravách malometrážních bytů ve starší zástavbě, a to jak v cihlových bytových domech, panelových domech i vilách.