asseco Aimtec murr

Výstavbě chytrých mikrosítí už nic nebrání

Díky spolupráci soukromého startupu a akademické sféry – konkrétně ČVUT v Praze – byl dosažen další pokrok v konceptu realizace tzv. inteligentních energetických mikrosítí: vytvoření předávacího střediska, které je jedním z klíčových prvků této pokročilé infrastruktury.

 

Bez potřeby vlastní obsluhy, bez zvýšených nákladů na energie a bez ekologické zátěže – takový je výsledek testování prototypu inteligentního předávacího místa, který společně vytvořila společnost Grideo s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT.

„Vyvinuli a odzkoušeli jsme inteligentní předávací místo energetické infrastruktury schopné detailně analyzovat odběry jednotlivých energií a vody. Zařízení je plně funkční a připravené na použití v reálném prostředí. Systém také umí detekovat nestandardní stavy či havárie a rychle reagovat odpojením odběrného místa a varováním provozovatele,“ vysvětluje Ing. Pavel Mlejnek, Ph.D., vědecko-výzkumný pracovník z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.

Inteligentní předávací místo je vybaveno dálkově komunikujícími kalorimetry měřícími dodávku tepla a chladu, elektroměry a vodoměrem, senzory a dálkově ovládanými bezpečnostními prvky. V nových objektech může být umístěno na hranici předávky mezi rozvody energií a vnitřní infrastrukturou domu či bytu.

„Každý bytový nebo řadový dům bude přímo napojen na síť, odpadá tak potřeba drahé předávací infrastruktury. Teplo, chlad i elektřina bude ekologicky vyráběna místně, provozní náklady pro zákazníka budou díky tomu stejné nebo nižší v porovnání s tradičním řešením, energie budou zároveň zálohované,“ říká Jiří Koptík, zakladatel společnosti Grideo. Nemovitosti zařazené do chytré mikrosítě nabízejí výrazně vyšší energetický komfort a také možnost chlazení. Vysoce účinná výroba elektřiny a tepla ze zemního plynu splní veškeré přísné emisní limity. Nové řešení navíc podporuje snižování emisí i v oblasti dopravy: Počítá s možností přípravy stání elektromobilů s následným flexibilním připojením k výrobně elektřiny. Řízení chytrých spotřebičů je potom samozřejmostí. Inteligentní energetické mikrosítě se za poměrně krátkou dobu dokážou naučit zvyky a preference uživatelů a samy vše správně nastaví dříve, než lidé dorazí domů – např. teplota v místnosti se automaticky přizpůsobuje chování lidí, kteří v bytě žijí.

Spolupráci mezi Grideo a Univerzitním centrem ČVUT zprostředkovalo a finančně podpořilo Středočeské inovační centrum. Tato příspěvková organizace vznikla, aby pomáhala utvářet partnerství mezi komerční a akademickou sférou.

„Pro tento typ vytvořil Středočeský kraj program Inovačních voucherů, což jsou jednorázové finanční dotace na spolupráci s výzkumnou nebo akademickou institucí. Firmám umožňují plně se soustředit na podnikání, zatímco výzkumná organizace dodá služby potřebné pro inovace, které firma z nějakého důvodu nemůže zajistit vlastními silami. Za pět let našeho působení kraj podpořil přes 100 malých a středních podniků ve středních Čechách,“ vysvětluje Jakub Hudec, Business Innovation Manager Středočeského inovačního centra.

Program Inovačních voucherů mohou využít také další začínající podnikatelé ve Středočeském kraji. Je stále otevřený a díky snadné administraci nabízí možnost, jak rychle získat až půl milionu korun na zahájení či zintenzivnění inovačních aktivit. Více se lze dozvědět na www.s-ic.cz nebo při návštěvě expozice inovátorů Středočeského kraje na veletrhu Týden inovací ČR, který byl přesunut na 29. září 2020 do Fóra Karlín Praha.

 
Publikováno: 30. 7. 2020 | Počet přečtení: 565