asseco Aimtec murr

Nejlepší aplikace energetického řetězu igus

aždé dva roky vyhlašuje společnost igus cenu Vector Award za nejlepší aplikaci energetických řetězů. Letos odborná porota složená ze zástupců odborných časopisů, průmyslu i výzkumných institucí posuzovala 266 projektů z 32 zemí.

 
Osm energetických řetězů igus, 64 kabelů a 73 hadic – to je ve zkratce popis nejlepší aplikace energetických řetězů na světě. Jde o šestivřetenový soustruh pro současné obrábění několika obrobků, který sestrojila italská firma Gildemeister.

Srdcem vítězného zařízení je buben se šesti vřeteny pro současné obrábění několika obrobků. Buben posouvá obrobky k nástrojům rychle a velice přesně. Každá ze šesti vřeten se dostane na další pozici za pouhých 0,65 sekundy. Aby se vřetena vrátila do výchozí polohy po dokončení obrábění na šesti stanicích, musí se buben otočit o 300 stupňů. To zvládne jednotka vážicí přes tři tuny za pouhou sekundu.

„Největší výzvou aplikace bylo vyřešit bezpečný systém dodávky energie pro všech šest vřeten. Řešením je jedinečný systém dodávky energie, který se otáčí s bubnem a umožňuje lineární pohyby vřetenových bubnů. V automatickém vícevřetenovém soustruhu se používá celkem 8 energetických řetězů igus, 64 kabelů a 73 hadic,“ říká Jan Švarc z firmy Hennlich, která v Česku společnost igus výhradně zastupuje.



Vítěznou cenu Vector Award získala aplikace 6vřetenového soustruhu italské firmy Gildemeister Italiana SpA.

Stříbro a bronz putují do Rakouska a Německa

Stříbro si odnesla rakouská firma AlpinaTec za projekt GESTRA pro Fraunhoferův institut. Jde o radarový systém, který se používá k vyhledávání a mapování pozůstatků vesmíru. Používá složitý rotační systém dodávky energií speciálně navržený pro azimutovou osu a dvoustranný systém s dvojitým řetězem pro výškově nastavitelnou osu.

Bronz získala německá firma Grenzebach Maschinenbau za řešení pro stroj na třecí svařování promíšením (FSW). Firma kreativně využila ve stísněných instalačních prostorech bezpečné propojení twisterbandu s energetickým řetězcem R4.

Přesně před deseti lety získala ve stejné soutěži zlato aplikace společnosti Hennlich v hnědouhelné elektrárně Tušimice. I po deseti letech jde o nejdelší energetický řetěz na světě o délce šesti fotbalových hřišť.

Letos igus poprvé udělil cenu Zelený vektor. Cenu získal stroj firmy Drop Water, který plní biologicky rozložitelné nádoby. Druhým vítězem se stala společnost Huber SE, jejíž čistič kalů využívá solární energii pro vysoušení splaškových kalů pro úpravu pitné vody pro půl milionu lidí. Dodávky energie do automatického stroje zajišťují 128 jednotek propojených energetickými řetězy igus s kabely Chainflex v délce 100 m.



První „Zelené vektory“ pro firmy Drop Water Co a Huber SE za své ekologické aplikace energetických řetězů.
 
Publikováno: 11. 8. 2020 | Počet přečtení: 570