asseco Aimtec murr

Česká stopa v kosmu: Zařízení z Brna sází družice na oběžné dráhy

Dne 3. září 2020 ve 03.51 SELČ úspěšně odstartovala z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Vega. O hodinu a tři čtvrtě později byly do svých plánovaných poloh rozmístěny mikrosatelity, které nesla na palubě – s využitím zařízení vyrobeného v Brně tamní společností S.A.B. Aerospace.

 

Vega byla po dobu svého letu poháněna postupně čtyřmi stupni pohonu. První tři se oddělily do moře za dobu 6 minut a 30 s. O minutu a půl poté (přesněji o 84 sekund později) Vega poprvé zapálila svůj čtvrtý stupeň AVUM, díky kterému se dostala devět minut po startu do výšky 250 km. Než se od ní odpojila první část nákladu upevněná na českém automatickém rozmísťovacím nosiči, tzv. dispenseru, provedl AVUM dva zážehy, aby dosáhl požadované dráhy pro vypuštění sedmi satelitů. Poté provedl ještě další dva zážehy a vypustil dalších 46 družic. Během necelých dvou hodin se tak postupně úspěšně oddělilo a usadilo na své pozice všech 53 satelitů.

Správné vypuštění všech satelitů z dispenseru na oběžnou dráhu ukázalo, že technologie vyrobená v Brně je plně funkční a může naplňovat svůj komerční potenciál. Vesmír se tak otevírá komerčním letům. Zákazníků, kteří se svými družicemi čekají na let do vesmíru, jsou stovky – od univerzit, výzkumných laboratoří, státních institucí až po soukromé firmy, a Vega s českým nosičem tak pro tyto organizace otevírá bránu do vesmíru. Ještě do konce letošního roku chystá S.A.B. Aerospace dodat další dva nosiče – jeden pro let na konci podzimu a druhý v prosinci.

Dispenser je vyrobený ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Navzdory tomu, že jeho vlastní konstrukce váží pouze 252 kg, může nést až 1,5 t nákladu, tzn. pětinásobek své hmotnosti. Je na něj možné umístit až 16 menších nebo 96 nejmenších satelitů. To umožňuje dostat do vesmíru v rámci jednoho letu výrazně větší množství družic než dosud, kdy musely čekat několik měsíců, než odstartuje raketa s některou z velkých družic, k nimž by bylo možné menší družice připojit.

Raketa Vega je součástí strategie ESA, která má za cíl poskytnout Evropě nezávislý, levný, spolehlivý a dostatečně flexibilní přístup do vesmíru, který pokryje velkou škálu požadavků nejrůznějších zájemců o vynesení nákladu na oběžnou dráhu: Raketa vysoká 30 m o 3m průměru a hmotnosti 137 t doplňuje těžké rakety Ariane a Sojuz, startující rovněž z evropského kosmodromu umístěného poblíž rovníku ve Francouzské Guyaně.

 
Publikováno: 9. 9. 2020 | Počet přečtení: 566