asseco Aimtec murr

ELAC – historie legendy

Pokud vám jméno ELAC nic neříká, měli byste vědět, a to zvlášť v případě, že posloucháte rádi hudbu a potrpíte si na kvalitní reprodukci, že firma patří mezi nejvýznačnější výrobce reprosoustav na světě a při výrobě využívá řadu vlastních technologií a patentů.

 
Reprosoustavy ELAC získávají pravidelně prestižní mezinárodní ocenění, a to ve všech cenových segmentech, od modelů dostupných řádově za 10 000 Kč za stereo sadu až po špičkové modely za přibližně 1,5 milionu korun. Kromě toho navazuje v posledních letech na své obrovské úspěchy z doby největšího rozmachu gramofonů, kdy byl jedním ze tří největších a nejuznávanějších evropských výrobců, a také se soustředí na výrobu zesilovačů a moderních zařízení pro streaming hudby z internetových zdrojů v nejvyšší kvalitě.

ELAC je zkratkou původního jména firmy ELECTROACUSTIC GmbH, která byla založena v Německu přesně před 94 lety. Zpočátku se společnost zabývala vývojem a výrobou sonarů, tedy technologií pro šíření zvukových vln pod vodou. Přibližně 20 let poté však ELAC představil svůj první gramofon PW1. Od té doby se začala psát nová kapitola firmy.



Elac navazuje na svou legendární řadu Miracord dvěma modely.

Pojem ve světě gramofonů - Miracord

Během poválečného rozmachu gramofonové éry představil ELAC hned několik revolučních technologií vedoucích ke kvalitnějšímu zvuku a trvanlivosti jednotlivých komponentů. Jako první na světě představil např. safírovou přenosku a vyvinul technologii, díky níž bylo možné zásadně snížit přítlak jehly na desku. V 60. letech minulého století, kdy se na trh dostaly první vinylové dlouhohrající LP desky (tehdy bylo možné na každou stranu uložit asi 20 minut stereo záznamu), patřil ELAC s modely Miracord mezi trojici výrobců, kteří ovládali kolem 90 % tehdejšího gramofonového trhu.

V posledních letech, kdy se trend gramofonů vrací, se firma do tohoto segmentu vrátila a navazuje na svou legendární řadu Miracord dvěma modely.

Inovace ve vývoji reprosoustav

V 90. letech se pak ELAC začal soustředit na další, tehdy perspektivnější odvětví v oblasti reprodukce zvuku. Spojil se s další německou značkou AXIOM Electroacoustic a v roce 1984 začíná navrhovat vlastní reprosoustavy. Hned další rok představil světově oceňovaný všesměrový výškový reproduktor 4Pi a dostal se mezi elitní výrobce reprosoustav.

V roce 1993 přichází firma s výškovým reproduktorem JET, jehož membránu tvoří pásek fólie tenčí než lidský vlas skládaný do tvaru harmoniky. Jeho vlastnosti předčily dosud známé technologie používané při výrobě reproduktorů. Zvukové vlny tvořené reproduktorem JET nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíchž skladů je vzduch vytlačován ven.

Výhodou této technologie je, že tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče. Díky extrémně nízké hmotnosti membrány má reproduktor okamžitou reakci bez jakékoli setrvačnosti. Kromě toho má minimální zkreslení a zvuk je šířen do širšího prostoru než u tradičního konceptu. Tím dodává větší prostorovost a snižuje nároky na přesné nasměrování do poslechového místa. Jeho konstrukce umožnila rozšíření kmitočtového rozsahu až na hranici 35 kHz, což je frekvence vyšší, než je ucho schopno vnímat. Tímto krokem bylo docíleno lepších komplexních vlastností a vyrovnanější reprodukce v celém kmitočtovém pásmu. JET je neustále zdokonalován a využíván jak v domácích, tak automobilových audio systémech. V 90. letech představil ELAC navíc hliníkové sendvičové membrány reproduktorů a získal řadu mezinárodních ocenění za technologický přínos a designová řešení.



Vrcholem je řada prémiových reprosoustav Elac Concentro.

Zástupcem americké řady je např. řada Debut a také vylepšená generace Debut 2.0. Obě si díky vynikajícímu zvuku vydobyla řadu ocenění v individuálních recenzích. V posledních měsících se řada Debut rozrostla o nejvyšší model „Debut Reference“, která si zachovává vynikající poměr cena / výkon a přidává vylepšený zvuk i vytříbený design.

Ve čtyřech posledních po sobě jdoucích letech získal ELAC nejvýznamnější ocenění v oblasti audiovizuální techniky EISA. Uznávaná mezinárodní porota ocenila reprosoustavy ELAC Debut F6, Adante AS 61, Navis ARB 51 a také nejvyšší model gramofonu Miracord 90.
 
Publikováno: 2. 10. 2020 | Počet přečtení: 649