asseco Aimtec murr

Psí biodetektory pomáhají v boji s pandemií

Nejlepší přítel člověka by se mohl stát významným pomocníkem. Zdá se, že psi jsou schopní odhalit koronavirus – mají vysoké procento úspěšnosti a odborníci s nimi mají velké plány.

 
Na jaře zahájila ve spolupráci s vědci z Univerzity veterinární medicíny v Hannoveru pilotní projekt na výcvik psů pro detekci koronaviru německá armáda. Psi, trénovaní původně na vyhledávání výbušnin nebo drog, dokázali určit, který z vzorků lidských slin a hlenů nakažených i zdravých osob v sobě má koronavirus, a kteří lidé jsou tudíž pozitivní na covid-19.

Již dříve se potvrdilo, že psi jsou úspěšní v identifikování pachu rakoviny, malárie nebo cukrovky, a jak se ukázalo z pokusů, i v detekování koronaviru. Ačkoli armádní psy specialisté trénovali jen týden, dosahovali opravdu vysoké úspěšnosti, které podle informací německé rozhlasové stanice Deutsche Welle činila 94 %.

„Myslíme si, že to funguje, protože se změní metabolické procesy v těle nakaženého pacienta a psi jsou schopni specifický zápach této změny detekovat," vysvětluje Maren von Köckritz-Blickwedeová, bioložka zapojená do programu s tím, že testování probíhalo na vzorcích, které byly upraveny, aby nebyly pro personál a ani pro psy nebezpečné, proto se výsledky v reálných situacích mohou lišit.



Potenciálu psů se pokouší využít i v dalších zemích. Podobně zkouší na detekci koronaviru „přecvičovat“ své labradory a zlaté retrívry např. i chilská policie, která je v případě úspěšných výsledků hodlá nasadit na místa s velkou koncentrací lidí, jako jsou stadiony, školy, podniky a restaurace. Jak uvedl v této souvislosti veterinární epidemiolog Fernando Mardones, virus sice sám o sobě žádný pach nemá, ale změní se metabolické procesy v těle infikované osoby, které generují specifické pachové změny, což už jsou psi schopni zaregistrovat.

Dobré výsledky přinesla podle francouzského webu Connexion např. studie, v níž měli psi, původně cvičení na vyhledávání výbušnin a pohřešovaných osob až 95% úspěšnost v detekování koronaviru. Jejich výcvik na pach z potu nakažených přitom zabral pouze čtyři dny.

Také britská charita Medical Detection Dogs, která se specializuje na trénink psů k vystopování různých nemocí, a učí skupinku psů rozpoznávat na koronavirus pozitivní vzorky z použitých, ale sterilizovaných roušek, potvrdila jejich prokazatelně dobré výsledky. Vyškolení psi by měli být nasazeni na letiště nebo do testovacích center, kde by za hodinu mohli očichat až 250 lidí.



Ověřit u psů schopnost poznat čichem lidi nakažené novým typem koronaviru a u vycvičených psů tuto metodu vyzkoušet se po více než půl ročním úsilí podařilo i mosteckému kynologovi Gustavu Hotovému a jeho týmu. Vzorky pro výzkum poskytovala pražská Nemocnice na Bulovce, nyní hledá kynolog nového partnera. Jak uvedl Gustav Hotový, každý by si mohl udělat odběr vzorku k očichání psem sám

doma (např. otřel by se látkou a dal ji do sterilní sklenice) a předat jej kurýrovi v bezpečném obalu (kontejneru). Výsledek by byl znám do několika hodin – samotné rozlišení prostřednictvím psa trvá jen několik vteřin, takže denně by tak podle něj bylo možné posoudit až 20 tisíc vzorků. Hotový nabídl podle ČTK své služby i ministerstvu zdravotnictví, zatím mu ale nikdo neodpověděl. Kynolog nicméně upozornil, že rozlišit zdravého člověka od nemocného je něco jiného než vyhledání nakažené osoby, k čemuž jsou cvičeni psi v některých zahraničních projektech, kde ovšem osoby identifikované psy jako virově pozitivní musí být pro jistotu ještě ověřeny pomocí PCR testu.
 
Publikováno: 23. 10. 2020 | Počet přečtení: 615