asseco Aimtec murr

Virtuální realita šetří čas i peníze

O využití virtuální reality v praxi se hodně mluví, ale málo koná. Své o tom ví ve společnosti Virtuplex, která disponuje největší komerčně dostupnou halou o rozloze 600 m2 pro virtuální realitu na světě – v pražských Horních Počernicích.

 

Od loňského otevření přijely do Virtuplexu desítky firem, které si chtěly prostřednictvím virtuální reality (VR) posunout svůj byznys kupředu. Klienti navrhovali své nové komerční prostory, vzdáleně prezentovali produkty nebo využívali VR k testování a výzkumu.

Tvorba návrhu prostřednictvím VR

Procházet se s partnery nově navrženou pobočkou a v reálném čase upravovat dispozici nábytku, barvy nebo použité materiály. Tento scénář popisuje jednu z běžných praxí použití VR ve Virtuplexu. Hala umožňuje přenést jakýkoliv 3D model do virtuální reality. Až pět osob najednou pak může spolu v reálném čase procházet návrhem a komunikovat vzájemně o případných změnách, které může Virtuplex operátor ihned do modelu zapracovat. Díky tomu zde firmy eliminují čas, který by byl potřebný k úpravám fyzického modelu či stavbě tzv. mokapů.

„Máme zkušenost, že lidé po pár minutách díky možnosti pohybu ve virtuálním modelu zapomenou, že nejsou v reálném světě. Interagují a jednají tak, jako kdyby v nově postavené pobočce nebo budově už byli. Okamžité zapracování úprav a jejich validace jim tak umožňuje šetřit čas v přípravné fázi projektu a tím i finance, ” popisuje spoluzakladatel Virtuplexu Pavel Novák.



Nové možnosti pro architekturu i výzkum

Možnost prohlédnout a upravovat projekt ve virtuální realitě je přínosná i v rané fázi přípravy stavby, ve které architekti pracují s abstraktními objekty. Ve Virtuplexu mají možnost fyzicky procházet své návrhy se svými klienty, investory či dodavateli – a to i v různých fázích přípravy projektu. Technologie použité ve Virtuplexu umožňují simulaci a prezentaci i komplikovaných a technicky náročných projektů.

Široké využití VR se uplatňuje také v oblasti výzkumu. Virtuální realitu je možné velmi efektivně využít např. v oblasti testování uživatelské zkušenosti nejrůznějšího charakteru, vývojových prototypů ve strojírenství či v automotive.

V blízké budoucnosti se chce Virtuplex zaměřit na další oblasti, ve kterých je použití virtuální reality přínosem. Jde např. o vzdělávání, kde tréninky a školení prostřednictvím VR ukrývají dosud netušené možnosti. Lze např. simulovat nebezpečné situace a zkoumat reakce účastníků tréninku nebo třeba v rámci náborového procesu testovat dovednosti potenciálních kandidátů.

 
Publikováno: 26. 10. 2020 | Počet přečtení: 714