asseco Aimtec murr

Vrabec dostane mladšího bratříčka

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze bude mít druhý štěpný reaktor pro výuku i výzkum. Nový reaktor, s označením VR-2, který bude umístěn v reaktorové hale, kde nyní fakulta provozuje reaktor VR-1, nazývaný Vrabec, má být spuštěn do provozu v roce 2022.

 
Jak uvedl Jan Rataj, vedoucí katedry jaderných reaktorů na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT, současný reaktor VR-1 už naráží na kapacitní limity, protože zájem jak o vzdělávací, tak výzkumné aktivity je velký, což byl i hlavní důvod, proč univerzita už před lety začala uvažovat o myšlence vybudování druhého reaktoru.

Současný reaktor VR-1 je v provozu 30 let. „Aktuálně v semestru jede VR-1 na 90 až 95 % své výukové kapacity, někdy i na 100 %, a zájem o výuku u nás stále roste. I proto se odborníci z ČVUT rozhodli pro výstavbu nového jaderného reaktoru VR-2," uvedl na svém webu Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který na vydal povolení pro umístění reaktoru VR-2.



Katedra jaderných reaktorů FJFI využívá reaktor VR-1 pro výuku i výzkum. Kromě vlastních studentů ho využívají také studenti dalších univerzit, ale i pracovníci různých firem či organizací z ČR i zahraničí.

„Pravidelně je zde např. výcvik hasičů, operátoři jaderných elektráren si u nás mohou vyzkoušet chování reaktoru a opětovně experimentálně prozkoumat pravidla reaktorové fyziky, u reaktoru byla i posádka jaderné ponorky," přiblížil Ondřej Novák z katedry jaderných reaktorů FJFI.

Nový reaktor VR-2 je klasifikován jako podkritický. Jde tedy o specifické výzkumné jaderné zařízení, kde samotná štěpná řetězová reakce není sama o sobě udržitelná, takže k jejímu udržení je potřeba externí zdroj neutronů. K jeho odstavení tak stačí pouze tento zdroj vypnout. Konstrukci reaktoru tvoří 1,7 m vysoká válcová nádoba o objemu 2200 litrů, uvnitř níž je umístěna vyjímatelná vestavba s mříží pro umístění palivových proutků. Odstínění záření zajistí voda a beton.

V současné době je v ČR celkem 9 jaderných reaktorů – šest energetických reaktorů ve dvou jaderných elektrárnách a na dvou dalších místech tři výzkumné: dva v Řeži u Prahy a jeden na ČVUT v Praze.

„Naše univerzita je jednou z mála na světě, které mají vlastní štěpný i fúzní reaktor. Už za tři roky budeme mít dokonce dva štěpné reaktory, což zvýší náš potenciál pro výuku klíčových jaderných odborníků," uvedl děkan FJFI ČVUT Igor Jex. Tím se počet těchto jaderných zařízení v Česku zaokrouhlí na 10.



Jaderný reaktor na ČVUT slaví letos výročí, ke kterému byla vydána i příležitostná vizitka.
 
Publikováno: 16. 11. 2020 | Počet přečtení: 685