Británie zkouší nahradit zemní plyn vodíkem
Britové se pustí jako první na světě do unikátního experimentálního projektu, v jehož rámci budou využívat k vytápění či vaření výhradně 100% čistý zelený vodík. Zhruba 300 domácností ve skotské obci Fife bude mít v první fázi k dispozici zdarma vodíkové kotle, ohřívače a kuchyňské spotřebiče.
Dodané spotřebiče by měly používat čtyři roky, během nichž se budou sbírat nejrůznější data, s cílem zjistit, zda by bezuhlíkový vodík vyrobený z obnovitelných zdrojů energie a vody mohl nahradit využívání plynu z fosilních zdrojů.
Při úspěšném završení první etapy projektu by tzv. zelený vodík mohla využívat až tisícovka domů. Výzkum podporuje energetický regulátor OFGEM, který na experiment poskytl 18 mil. liber, dalších 6,9 mil. liber na něj vyčlenila skotská vláda. OFGEM podpoří i další projekt energetické společnosti National Grid s cílem vyzkoušet bezpečnost starého plynového potrubí pro pozemní distribuci plynného vodíku.
Vodíkové technologie představují klíčovou součást vládního plánu na odklon Británie od fosilních paliv. Skotsko si vytyčilo cíl dosáhnout do roku 2045 nulové hodnoty emisí, k čemuž má přispět i program „Zelený vodík pro Skotsko“. Ten zahrnuje i pilotní projekt partnerství „Green Hydrogen for Glasgow“, jehož součástí je i plánovaný závod na výrobu zeleného vodíku umístěný na okraji města, který bude využívat větrnou a solární energii k provozování 10MW elektrolyzéru. Do konce roku 2029 se chce Glasgow s ambiciózním plánem stát prvním britským bezemisním městem a používat pouze vozidla na elektrický a vodíkový pohon.