Odolná zařízení pomáhají zdravotníkům
V posledních letech proniká trend digitalizace i do oblasti zdravotnictví. Jejím úkolem je zajištění bezpečnější, účinnější a efektivnější péče. Nové technologie umožňují záchranářům rychlý přístup ke kritickým informacím, ušetřený čas může představovat rozhodující moment v otázce záchrany pacientova života.
Společnost Panasonic na tuto potřebu reaguje nabídkou špičkových hardwarových a softwarových řešení: řada odolných zařízení Toughbook tvořená notebooky, tablety a handheldovými zařízeními představuje v současné době součást vybavení tisíců sanitek v celé Evropě. Zařízení disponují velkou řadou příslušenství, jako jsou specializované dokovací stanice, odolné ramenní popruhy a odepínací popruhy, které umožňují ergonomické použití jak ve vozidlech, tak při pěším provádění činností. Využívají je záchranáři ve Velké Británii, v Rumunsku, Nizozemsku, Švédsku, Irsku, Itálii i v České republice.
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje vybavila v roce 2013 své vozy odolnými tablety Panasonic Toughpad FZ-G1 a stále se na ně může plně spolehnout.
Rychlý zásah
Použití mobilních zařízení spolu se speciálními cloudovými platformami umožňuje automatizaci záchranného procesu a zajišťuje přímé spojení mezi operačními středisky a místnostmi pohotovosti v nemocnici. V minulosti se všechna data zaznamenávala v papírové podobě. Dnes může operátor okamžitě zaznamenávat údaje o osobě žádající o zásah a odesílat je přímo posádce záchranného vozidla, která si může ve vozidle na svém odolném zařízení ihned zobrazit adresu a údaje nezbytné k provedení zásahu. Důležitý je např. barevný kód, který identifikuje závažnost případu, což výrazně zrychluje proces přípravy a zvyšuje celkovou účinnost služby.
Informace v reálném čase
K tabletu lze bezdrátově připojit monitorovací zařízení pro měření EKG, krevního tlaku a hladiny kyslíku. Data se okamžitě přenáší do elektronického lékařského záznamu pacienta a do aplikace pro podporu rozhodování, kterou lze zobrazit na tabletu. Tímto způsobem lze získat data o zdravotním stavu pacienta a předat je nemocnici ještě před jeho příjezdem, což šetří drahocenný čas a lidské zdroje.
Takzvaný „Digital Patient File“ (digitální složka pacienta) také pomáhá zdravotnickým pracovníkům při rozhodování během zásahu a minimalizuje riziko nesprávné diagnózy nebo ošetření. Přístup k historii dokumentace v reálném čase jim umožňuje znát dřívější zdravotní stav a potenciální rizika, jako jsou infekční choroby nebo případy rizikového nebo násilného chování pacienta. Tímto způsobem je zaručena vyšší úroveň bezpečnosti jak pro pacienta, tak pro pracovníky.
Monitorování domácí péče
Kromě tísňových volání lze mobilní zařízení použít také u domácí péče, např. ke sledování starších pacientů. Zdravotničtí odborníci používají zařízení k monitorování vitálních funkcí a při dosažení výstražné úrovně lze specialistům zasílat automatická upozornění. Je možné domluvit videohovory s lékařem, zdravotnickým pracovníkem nebo pacientem. To umožňuje rychlejší reakci a odborné poradenství podle potřeby.
Shromážděná data lze použít k vytváření předpovědí, tvorbě map ukazujících, kde a kdy může nejspíše dojít k dopravní nehodě, a k rozmístění týmů záchranné služby poblíž. Možnost oboustranné komunikace mezi zdravotníky a nemocničními specialisty znamená, že více pacientů může být ošetřeno přímo na místě nehody, což dramaticky snižuje potřebu převozu pacientů do nemocnice.