rossleor asseco murr

Světová premiéra první hry napsané umělou inteligencí

I v době, kdy jsou divadla zavřená, je možné navštívit jednu světovou premiéru – a to unikátní hru české provenience, kterou nevytvořil výhradně člověk. V páteční večer 26. února tak můžete být na vlastní oči i uši přímými svědky něčeho, co tu ještě nikdy nebylo - ZDE.

 

Na umělou inteligenci (AI) si začínáme zvykat nejen ve spotřební elektronice a chytrých domácnostech, kde nám radí Alexa či Siri, ale začínají ji využívat i média – v řadě případů sekce používající kratší informační bloky, v nichž se vyskytuje řada často obměňovaných frází, jako např. ve sportovním zpravodajství apod., už obsluhují softwaroví roboti. Ale kreativní tvůrčí činnost byla zatím pro roboty příliš komplikovanou záležitostí a zůstávala tak výhradní lidskou doménou, kde se uplatňoval hlavně člověk, byť občas rovněž podporovaný AI.

Ale co kdyby se AI pustila do něčeho složitějšího? Na to se snaží dát odpověď tvůrci unikátního projektu TheAItre, vytvořeného ve spolupráci Švandova divadla, MFF UK a DAMU, kteří ke 100. výročí slova robot připravili experiment, v němž zkoumají, zda umělá inteligence může vytvořit divadelní hru. Tvůrci projektu, který má svou světovou premiéru v pátek 26. února ve Švandově divadle v Praze, jej charakterizují jako „příběh robota, který po smrti svého mistra zůstal vydán napospas nejrůznějším vzorkům z lidské společnosti, balancující na hranici absurdní černé komedie a existenciálního dramatu“.

Během několika měsíců počítač generoval obrazy ze života robota, který musí čelit radostem a strastem každodenního života a odkrývá nám tím, jak vnímá základní lidské otázky, jako je narození, umírání, touha po lásce, hledání pracovních příležitostí či stárnutí. „Autobiografická“ hra umělé inteligence je tak vlastně příběh o hledání blízkosti ve světě, který již nějakou dobu nezná či neumí prostý kontakt, a v němž je tak tou nejhůře zdolatelnou vzdáleností cesta jednoho člověka k druhému. Po každé repríze inscenace bude následovat i debata s odborníky na AI i divadelními tvůrci.

Do sdílení se prostřednictvím sociálních sítí zapojí také zahraniční síť Českých center (Atény, Berlín, Düsseldorf, Bratislava, Londýn, Kyjev, Milán, Mnichov, Moskva, Paříž, Rotterdam, New York, Tel Aviv, Jeruzalém, Vídeň, Švédsko a ústředí Praha), takže unikátní divadelní událost mohou na www.theaitre.com v pátek 26. února od 19 hodin SEČ spolu s domácím publikem sledovat i ve světě.

 
Publikováno: 26. 2. 2021 | Počet přečtení: 602