rossleor asseco murr

Společný podnik TVELu a Framatomu

Německý federální antimonopolní úřad potvrdil, že společnost TVEL (součást Rosatomu) a francouzský Framatome mohou vytvořit společný podnik na výrobu jaderného paliva.

 
Obě společnosti podaly žádost o založení společného podniku 12. února 2021, který bude vyrábět jaderné palivo pro jaderné elektrárny, a o měsíc později 11. března se na webu antimonopolního úřadu objevila informace o schválení žádosti.

TVEL vyrábí jaderné palivo pro reaktory VVER a dodává komponenty paliva i pro západní typy jaderných reaktorů, přičemž v současnosti usiluje o vstup na západní trh i se svou vlastní konstrukcí paliva pro západní tlakovodní reaktory. Při vývoji využila materiály a konstrukční řešení používaná v aktivní zóně reaktorů VVER. Společnost zaujímá zhruba šestinu světového trhu s jaderným palivem.

Framatome vyrábí ve svých továrnách ve Francii, Německu a USA jaderné palivo pro západní tlakovodní reaktory a varné reaktory. Na světovém trhu s výrobou jaderného paliva drží jednu pětinu a jeho hlavním odbytištěm je západní Evropa, ale výkonný ředitel Framatome pro prodeje Frederic Lelievre loni uvedl, že společnost vyvíjí jaderné palivo i pro jaderné elektrárny ruské konstrukce.

Obě firmy, stejně jako ostatní dodavatelé jaderného paliva, v posledních letech intenzivně pracují na vývoji tzv. tolerantního paliva, které by bylo schopno odolávat havarijním podmínkám v aktivní zóně jaderného reaktoru. Jde o reakci na fukušimskou havárii, která má zabránit opakování exploze vodíku v reaktorové budově, kdy se hledají materiály, které budou mít větší teplotní odolnost a u nichž nebude za vysokých teplot docházet k rozkladu vody na vodík a kyslík.

Framatome letos v únoru oznámil, že jeho tolerantní palivo prošlo první palivovou kampaní v energetickém reaktoru ve Spojených státech. TVEL v březnu dokončil druhý ozařovací cyklus svých testovacích tolerantních proutků ve výzkumném reaktoru MIR.



Mateřská společnost TVELu, Rosatom, spolupracuje s Framatomem i při výstavbě jaderných elektráren typu VVER. Francouzská společnost je např. součástí konsorcia na dodávku řídicích systémů pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi a maďarskou jadernou elektrárnu Paks II. Ve spojení s Rosatomem jde Framatome také do tendru na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene.
 
Publikováno: 26. 3. 2021 | Počet přečtení: 555