Živý přenos pomocí dronů zvyšuje efektivitu
Inspekce na místě jsou nedílnou součástí prakticky všech průmyslových operací a podniky proto hledají efektivní metody, jak je uskutečňovat. Velmi populárním nástrojem se stávají drony, možnosti jejich využití jsou ale stále limitované.
Současné možnosti využití dronů pro kontrolu průmyslových areálů jsou omezené. Pokud se objeví problém nebo porucha zařízení, společnosti, které chtějí používat drony, musí nejprve uzavřít smlouvu s pilotem dronu, který je ochoten na místo dorazit. Po pořízení nekvalitních záběrů z dané oblasti a před přijetím jakýchkoli rozhodnutí musí pilot ručně stáhnout a nahrát záběry, aby je mohli zástupci společnosti zkontrolovat. V lepším případě získají ze záznamu dostatek informací, aby mohli na místo vyslat tým techniků. V opačném případě se musí celý proces natáčení zopakovat, což má za následek další zvýšení nákladů.
Videopřenos v reálném čase ušetří čas i peníze
Využití dronů s možností živého streamování videa umožní zkrátit rozhodovací proces na minimální nutnou dobu. Všechny zainteresované strany si mohou detailně prohlédnout místo v reálném čase a technici vědí, na jakou opravu se připravit. Nová technologie najde využití v mnoha oblastech od stavenišť a lomů po železnice nebo energetické sítě. Drony se dostanou i na nejhůře dostupná místa s vysokými strukturami nebo rozsáhlými oblastmi a živý přenos zaručí kvalitní prohlídku místa a efektivní vyřešení případného problému. Velkou výhodu řešení představuje skutečnost, že neklade nové požadavky na společnosti, které ho chtějí využít. K jeho implementaci je možné využít existující drony, které se spárují s novou aplikací, běží pak na speciálním ovladači připojeném k běžnému LTE routeru. Společnosti, které umožní uživatelům rychle a snadno začít bez dalšího hardwaru, budou moci vybudovat řešení na své stávající infrastruktuře mobilní sítě a bez námahy tak přispět k růstu slibného odvětví.
5G sítě přináší další příležitosti
Sítě 5G mají potenciál schopnosti dronů nové generace ještě rozšířit. Společnosti Telia a Ericsson startují ve Švédsku vývojový projekt, jehož náplní je experimentovat s aplikacemi pro streamování pomocí dronů, aby odhalily budoucí možnosti využití této technologie ve spojení s 5G. Díky využití 5G a rozšířením jejich možností budou mít drony budoucnosti větší autonomii a využívat další funkce, jako je geo-fencing, síťové geolokační odhady a povětrnostní vstupy.