rossleor asseco murr

Vítězem Hermes Award 2021 je Bosch Rexroth

Při zahájení digitální edice Hannoverských veletrhů proběhlo 12. dubna i tradiční udílení mezinárodní technologické ceny Hermes Award. Letošním laureátem se stala společnost Bosch Rexroth.

 
Prestižní ocenění, udělované vynikajícím produktům a inovativním řešením, která mají obzvláště vysokou úroveň technologických inovací, získala firma za první elektrický pohon na světě pro řízení procesních ventilů pod vodou. Novinka, které nese označení SVA R2 (Subsea Valve Actuator) nabízí energeticky účinnou a bezpečnou alternativu k pohonům dříve používaným při těžbě ropy a zemního plynu na moři.

Nový pohon podmořských ventilů SVA R2 je první elektrický pohon na světě, který nahrazuje konvenční hydraulické válce osvědčenou bezpečnostní technologií ve stejném instalačním prostoru. Je kompaktní a bezpečný jako hydraulické válce, ale bez hydraulických hadic: kombinuje bezpečnost, účinnost a elektrický provoz do hloubky až 4000 m. SVA jsou soběstačné sestavy s vlastním kapalinovým okruhem a pohonem čerpadla s proměnnými otáčkami. Centrální jednotka a kilometry dlouhé linky pro kapalinu již nejsou zapotřebí. To také výrazně minimalizuje environmentální rizika. SVA vyžaduje pouze napájecí zdroj a datovou linku, integrované elektrické ovládání nabízí přesné ovládání pohybu. Regulace posunu reguluje průtok z rychlosti téměř bez ztráty. To zjednodušuje konstrukci a významně zvyšuje energetickou účinnost. Díky monitorování stavu a bezpečnostním pružinám dosahuje SVA R2 úrovně integrity bezpečnosti SIL 3 podle IEC 61508 a IEC 61511. Pohon minimalizuje spotřebu energie a rizika pro životní prostředí, snižuje instalační a provozní náklady a zvyšuje udržitelnost podvodních procesních systémů.



„U SVA R2 spojili vývojáři společnosti Bosch Rexroth ekonomické a ekologické aspekty do udržitelného a inovativního produktu pro námořní procesní průmysl. S pohonem Subsea Valve Actuator jsou již instalované elektrické napájecí vedení pro senzory dostatečně spolehlivým provozem akčních členů. Další výhodou jsou malé rozměry a integrace rozhraní, které umožňují použití nového akčního členu ve stávajících systémech, které jím tak mohou být dovybaveny“, komentoval výběr vítěze předseda soutěžní poroty a prezident Fraunhoferova institutu, profesor Reimund Neugebauer.
 
Publikováno: 16. 4. 2021 | Počet přečtení: 480