Karty Sodexo jsou pro obchodníky férové
Platby kartou se staly zcela běžnými, jejich využívání ještě podpořila pandemie. Obchodníci upřednostňují bezhotovostní transakce i u menších položek v řádech desetikorun, a to i přesto, že z každé transakce odvádějí bankám poplatky.
„Pokud lidé používají běžné debetní či kreditní karty, které mají k bankovnímu účtu, obchodník odvádí jasně daný procentuální poplatek. K bezhotovostním transakcím se ale využívají i karty, které vydali někteří poskytovatelé firemních benefitů ve spolupráci s Visa, MasterCard či dalšími karetními společnostmi, kde mohou být podmínky odlišné. U karet společnosti Sodexo ovšem nic takového nastat nemůže,“ vysvětluje Aleš Vaverka z oddělení péče o partnery Sodexo Benefity.
Sodexo Benefity totiž vydává své vlastní karty a poplatky účtované kartovými asociacemi či bankami se na ně nevztahují. „Tvrzení CBA, že obchodníci musí odvádět obrovské provize za transakce stravenkovými kartami, se v případě Sodexo Benefity nezakládá na pravdě. My i nadále s každým řetězcem, restaurací i jednotlivým obchodníkem, který naše karty akceptuje, uzavíráme separátní smlouvu, v níž jsou všechny podmínky jasně stanoveny. To se týká i výše provizí. Žádné další poplatky z transakcí Sodexo kartami nejsou nikdy účtovány,“ dodává Aleš Vaverka a připomíná, že stejné podmínky pochopitelně platí i v případě, že uživatel má kartu nahranou v mobilním telefonu.
„Žádná aktuálně platná legislativa nestanovuje povinnost obchodníka akceptovat karty a už vůbec ne všechny karty bez rozdílu,“ říká Aleš Vaverka a dodává, že pokud se obchodník pro platební terminál rozhodne, vždy záleží na podmínkách smlouvy mezi ním a poskytovatelem terminálu.
„Vzhledem k tomu, že Češi v loňském roce uskutečnili v obchodech více než 1,516 miliardy transakcí platebními kartami v objemu více než 959 miliard korun, je ale pochopitelné, že těch, kteří karty akceptují, přibývá a bude i nadále přibývat. My jsme i nadále připraveni uzavřít s každým smlouvu s jasně stanovenými podmínkami,“ uzavírá Vaverka.