asseco Aimtec murr

Daně řeší elektronicky jen každý třináctý Čech

Téměř třetina Čechů podává daňové přiznání stále v papírové podobě, čtvrtina ho na finanční úřad osobně i doručí a vrcholem digitalizace oběhu dokumentů ve firmách je v řadě případů e-mail, konstatuje zjištění průzkumu, který v dubnu nechala provést společnost Sofware602, zaměřující se na digitalizaci kancelářských procesů.

 
Víc než třetina Čechů (přes 35 %) daně nepřiznává, protože jde o zaměstnance nebo osoby, na které se povinnost daňového přiznání nevztahuje, ale u poměrně velké skupiny respondentů pak není jasné, jaký způsob podání daňového přiznání volí, protože téměř 18 % jich uvedlo jinou nespecifikovanou cestu, nicméně ani přetrvávající vládní opatření proti šíření koronaviru neodradí víc než čtvrtinu osob, aby daňové přiznání podávali elektronickou formu. Z průzkumu, který provedla od 13. do 15. dubna 2021 agentura Instant Research pro společnost Software602 mezi 525 respondenty ve věku 18 až 65 let vyplynulo, že kromě 26 % Čechů, kteří plánují jít odevzdat daňové přiznání za rok 2020 osobně v podatelně příslušného finančního úřadu, zašle dalších 5 % daňové přiznání v papírové podobě poštou. Přes datovou schránku letos daně přiznává jen 6 % poplatníků, prostřednictvím portálu mojedane21.cz pak 2 %.

„Právě elektronicky však daně přiznává podle průzkumu pouze 8 % poplatníků, což je poměrně velký nepoměr k tomu, jak významně roste počet nově zřizovaných datových schránek a zvyšuje se objem zaslaných datových zpráv,“ konstatuje Pavel Nemrava, ředitel divize eGovernment ve společnosti Software602.

Datovou schránku používají k podání daňového přiznání spíš muži (8 %) a tento způsob přiznání k dani volí také častěji respondenti s vyšším vzděláním (9 % s vysokoškolským a 8,5 % se vzděláním středoškolským).

„Podání daňového přiznání přes datovou schránku je velmi jednoduché. Lze k němu využít portály s chytrými formuláři, např. PODEJTO.cz, kde se uživatel přihlásí do své datové schránky a základní osobní údaje se mu samy předvyplní z veřejně přístupných databází. Poté stačí doplnit jen číselné údaje samotného daňového přiznání a pokud je třeba zasílaný dokument elektronicky podepsat, jednoduše to lze provést prostřednictvím aplikace Signer,“ říká Pavel Nemrava.

Také oběh dokumentů v rámci firem ještě není zdaleka tak digitalizovaný. Ze souběžného průzkumu zaměřeného na IT specialisty firem vyplývá, že v šestině případů (přes 16 %) dokumenty fyzicky roznáší sekretářka, a pokud je třeba nechat nějaký dokument schválit či podepsat nadřízeným, 36 % respondentů ho donese manažerovi osobně. Takřka polovina dotázaných připouští, že pokud se chce dozvědět, v jaké fázi schvalování je ten který dokument, musí osobně zajít, zatelefonovat nebo napsat e-mail svému nadřízenému.

Z elektronických forem oběhu dokumentů ve firmách vede na plné čáře e-mail. Jeho prostřednictvím si dokumenty zasílá takřka 44 % firemních IT specialistů. Dokumenty ke schválení svému nadřízenému takto posílá skoro 40 % respondentů. Interní firemní systém pro oběh dokumentů používá necelá pětina oslovených (18 %), desetina pak dává přednost veřejně dostupným cloudovým úložištím, jako jsou OneDrive, GoogleDrive nebo Dropbox. Schvalování dokumentů přes interní firemní systém probíhá u takřka 17 % účastníků průzkumu.

„Ukazuje se, že firmy jsou v tomto ohledu stále konzervativní, i když hromadění dokumentů v e-mailech nebo osobní schvalování a podepisování papírových dokumentů je dost nepraktické,“ říká Michal Vejvoda ze společnosti Software602.

Poukazuje mj. na zjištění průzkumu, že např. jen necelá čtvrtina IT specialistů (23 %) může nahlédnutím do interního firemního systému pro oběh dokumentů zjistit, v jaké fázi je schválení jejich žádosti, projektu nebo jiného dokumentu, a necelé pětině (19 %) o tom přijde notifikace e-mailem nebo SMS.



„Všechny tyto procesy přitom lze vyřídit elektronicky v rámci jediného nástroje pro správu a oběh dokumentů. Firma tím vyřeší, jak dostat dokumenty ke svým zaměstnancům na home office nebo kamkoli jinam, pohlídá si veškeré úpravy prováděné v těchto dokumentech, zajistí jejich rychlé schválení a elektronické podepsání i následnou archivaci,“ upozorňuje Michal Vejvoda.

Software602 v této souvislosti nabízí několik řešení, jak zajistit bezproblémové fungování firem bez ohledu na to, zda jsou zaměstnanci přítomní v kanceláři či nikoli. Pro použití datové schránky vyžadující nástroj pro elektronické podepisování a zasílání smluv a PDF dokumentů doporučuje aplikací Signer, kterou živnostníkům a školám společnost vzhledem k dopadům pandemie uvolnila zcela zdarma. Oběh dokumentů s workflow k schvalování smluv s elektronickým podpisem bez nutnosti pořizovat tokeny nebo jiná zařízení k uchování certifikátů elektronického podpisu, kdy je potřeba např. řešit schvalování žádostí o dovolenou, o proplacení faktury nebo drobných nákladů v agendovém workflow ve firmě během hromadného home office lze zajistit pomocí digitalizace s cloudovou aplikací Sofa.
 
Publikováno: 26. 4. 2021 | Počet přečtení: 415