asseco Aimtec murr

Roboty v Brně budou k vidění až do srpna

Dobrá zpráva pro zájemce o roboty: Výstava ROBOT2020, kterou připravilo Technické muzeum v Brně k 100. výročí prvního vydání dramatu Karla Čapka R.U.R., jež dalo světu slovo robot, je prodloužena do 1. srpna letošního roku.

 

Zájemci o robotickou tématiku tak dostali novou šanci po uvolnění protiepidemických opatření, která jim znemožnila expozici navštívit a zhlédnout v původním termínu, s nímž počítali tvůrci originálního výstavního projektu, vzniklého ve spolupráci Technického muzea v Brně s Vysokým učením technickým v Brně (VUT).

Mottem výstavy je 100 let od vzniku slova robot, kterým Karel Čapek označil umělé bytosti ve svém slavném dramatu, (Rossum’s Universal Robots), kdy poprvé „zaznělo“ slovo robot, které následně zdomácnělo na celém světě. Jak uvedla autorka a manažerka projektu Klára Šikulová „Pojem robot je také představený v kulturním kontextu jako součást literatury, filmu, výtvarného umění včetně komiksu a sci-fi, s důrazem zejména na Čapkovo autorství pojmu a jeho rozšíření do několika desítek světových jazyků“.

Stovka zajímavých exponátů ilustruje vývoj robotů po současnost s přesahem do budoucnosti. Muzeum, které letos samo slaví 60. výročí svého vzniku, se sice soustředí na průmyslovou robotiku, jíž zastupují vybrané firmy jako např. ABB, Cloos, Kuka, Universal Robots, aj., ale také představuje ikonické robotické vynálezy světových firem a prototypy robotických systémů z tvůrčích dílen dvou ústavů VUT v Brně: Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakultou strojního inženýrství.

Své znalosti ze světa robotiky si mohou zájemci vyzkoušet i ve vědomostním testu, který brněnské Technické muzeum připravilo pro výstavu: KVÍZ – Putování světem robotů. Pro dětské návštěvníky a školní skupiny zase vytvořili pracovníci edukačního oddělení muzea zábavné interaktivní programy, které jsou připraveny, jakmile to protiepidemická opatření dovolí. V Roboprogramu určeném hlavně nejmladším budoucím robotikům, se spolu s lektorem vydají na cestu do zajímavé říše robotů, kde je čekají mnohá nová poznání. Zjistíme, jestli si naoko vážný průmyslový robot dokáže s dětmi hrát, zkusí oživit legendárního golema, mohou si poslechnout 100letý dialog mezi „nejstarším a nejnovějším“ robotem anebo si pohrát v robotické herně s pejskem Aibem, tanečníkem Robertem a mnoha dalšími.



K výstavě vyšly i ROBONOVINY – magazín vytvořený speciálně pro výstavu ROBOT2020, v nichž se mj. lze dozvědět, jak Rossumovi roboti dobyli jeviště a kdo je skutečným autorem slova robot, ale i řadu dalších zajímavosti nejen z historie a současnosti robotiky, ale i vizi do budoucna. Například odpovědi na často diskutovaná témata, jako třeba, zda sebere umělá inteligence lidem identitu, nebo otázku budoucnosti vztahu člověka a robota, na něž se zaměřují i odborníci z VUT, spoluautoři výstavy. Přečíst si je můžete na: ROBONOVINY. Detailnější informací o výstavě jsou k dispozici na webu www.robot2020.cz.

 
Publikováno: 26. 5. 2021 | Počet přečtení: 406